Jakie przetwory warto zrobić na zimę? Poznaj nasze porady!
Nic tak nie cieszy, jak otwieranie słoika z własnym dżemem w środku zimy! Sezonowe owoce i warzywa oczywiście najlepiej smakują na świeżo, ale warto przygotować z nich przetwory, by cieszyć się ich smakiem także jesienią i zimą. Jak przetworzyć owoce i warzywa z własnego ogrodu i co należy wiedzieć o przetworach?
ABC robienia przetworów
Na początek kilka użytecznych wskazówek na temat robienia przetworów z owoców i warzyw. Przede wszystkim warto robić je w czasie, kiedy dostępne są sezonowe produkty. Większość popularnych owoców i warzyw można kupić przez cały rok, ale to w czasie ich najlepszej dostępności są one najsmaczniejsze i najtańsze.
Przygotowując przetwory, trzeba przygotować się na koszty. Nawet jeśli masz sporo własnych owoców i warzyw, by przygotować kiszonki czy kompoty musisz mieć miejsce do ich przechowywania oraz zaopatrzyć się w słoiki, zakrętki, dodatki… Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest korzystanie z wcześniej wykorzystanych i opróżnionych słoików – wtedy odpada jeden wydatek!
Warzywa i owoce zaczyna się zaprawiać w czerwcu a kończy w listopadzie, więc trwa to naprawdę długo – wszystko zależy od tego, co aktualnie dojrzewa. Wówczas należy zebrać plony z grządek lub zrobić zakupy na ryneczku i… pora na przetwory! Kiedy najlepiej się za nie zabrać?
- Przez cały sezon możesz przygotowywać ogórki: kiszone, małosolne lub z dodatkami.
- W czerwcu zaczynamy od truskawek – to wtedy trwa sezon na te owoce. Możesz z nich przygotowywać kompoty i dżemy.
- W lipcu zaczyna się sezon na wiśnie, które rewelacyjnie nadają się na dżem czy nalewkę. W tym miesiącu możesz także zrobić dżem z jagód lub moreli, a także przetwory z fasolki szparagowej i cukinii. Jeśli lubisz grzyby, w lipcu pojawiają się także kurki.
- Sierpień to miesiąc, w którym triumfują maliny. Koniecznie przygotuj z nich sok, nalewkę czy dżem. W sierpniu przychodzi też czas na gruszki i jabłka.
- Przełom sierpnia i września to odpowiedni moment na przetwory z pomidorów. Są one wówczas najtańsze i najsłodsze, więc idealnie nadają się na przeciery czy sałatki.
- We wrześniu wciąż dojrzewają gruszki i jabłka, idealne na przeciery czy do zalewy. W najlepsze trwa też sezon na grzyby, które możesz zamarynować lub ususzyć. Wrzesień to też miesiąc dojrzewania papryki.
- Październik to wciąż czas gruszek, jabłek i grzybów, ale zaczyna się także sezon na dynię i pigwę.
Wiesz już, w jakich miesiącach przetwarzać poszczególne warzywa i owoce, pora więc przejść do konkretnych rozwiązań!
Kiszonki – samo zdrowie!
Kiszone warzywa i owoce, mimo że bardzo popularne w Polsce, od kilku lat jeszcze bardziej zyskują na popularności. Wszystko przez to, że kiszonki doskonale działają na nasze jelita, a dzięki zawartości kwasu mlekowego są nazywane naturalnymi probiotykami – mogą przeciwdziałać infekcjom i przyśpieszać przemianę materii.
Kisić można niemal wszystko, a najlepiej do tego procesu nadają się owoce i warzywa o dużej zawartości cukru i wody. Koniecznie przetestuj nie tylko tradycyjną kiszoną kapustę i ogórki, ale też pomidory, buraki, cukinię czy cytryny i śliwki. Nie ograniczaj się jednak – kisić można praktycznie wszystkie owoce i warzywa!
Sałatki, warzywa w zalewie i gotowe dania
Kiszenie to niejedyny sposób na wykorzystanie warzyw. Przetwory można zrobić również innymi metodami: od przygotowywania warzyw w octowej zalewie, przez sałatki z kilku składników po nawet gotowe dania, które wystarczy później podgrzać w razie potrzeby. Koniecznie przetestuj sałatkę z papryki i cukinii w zalewie octowej czy dynię marynowaną w zalewie, a jeśli wolisz wyposażyć się w zapas obiadów na zimę, dobrym krokiem będzie zrobienie zapasu leczo. To oczywiście tylko kilka przykładów, bo ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia i gust – Twój oraz pozostałych domowników.
Kompoty, dżemy i inne słodkie zapasy
Przetwory wykonuje się oczywiście również na słodko. Zdecydowanie najczęściej przygotowuje się dżemy, w szczególności z malin czy truskawek. Ze śliwek warto usmażyć doskonałe powidła, a z wiśni czy gruszek możesz zrobić kompoty. Na chłodne, zimowe wieczory przyda się też zapas nalewek: w ten sposób warto przetworzyć maliny, wiśnie, czarną porzeczkę, a nawet agrest czy truskawki.
Dobrym rozwiązaniem na przetworzenie jabłek jest z kolei wykonane przecieru – sprawdzi się on nie tylko do szarlotki, ale też do naleśników czy innych dań na słodko. Jego wykonanie jest bardzo proste, a pomoże Ci wykorzystać owoce z ogrodu i cieszyć się ich smakiem także w zimowych miesiącach.
Przetwory z grzybów
Na bożonarodzeniowe (i nie tylko!) uczty przydadzą się też grzyby. Przetwarza się je jesienią – to wtedy właśnie są one najbardziej dostępne. Pamiętaj, by kupować grzyby wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, a jeśli sam wybierasz się na grzybobranie, sięgaj jedynie po pewne gatunki.
Najpopularniejsze przetwory z grzybów to zdecydowanie grzyby w occie, bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, ale jeśli nie przepadasz za tym rozwiązaniem, spróbuj ususzyć swoje zbiory. Przydadzą się do świątecznych pierogów, do bigosu czy do zupy.
Wykonywanie przetworów może i jest czasochłonne, ale zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Przygotowując dżemy, kompoty i sałatki wykorzystasz swoje zbiory i zapewnisz całej rodzinie zapas apetycznych warzyw i owoców przez cały rok.