akcesoria do czyszczenia
( liczba produktów: 210 )Czyszczenie komina można zlecić kominiarzowi lub przeprowadzić samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do skutecznego oczyszczenia instalacji grzewczej niezbędna będzie szczotka do komina, środek do czyszczenia komina ze smoły, kula kominowa oraz dodatkowe przyrządy.
Czyszczenia komina nie wykonuje się tylko ze względu na aspekty estetyczne, ale i z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji grzewczej. Obowiązek czyszczenia komina na właścicieli nakładają też przepisy prawa i należy wykonywać je przynajmniej raz na kwartał. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi mandat, a co gorsze - zaniedbanie tej kwestii może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników doprowadzając do zatrucia dymem lub nawet pożaru. W większości umów ubezpieczeniowych zawarty jest także zapis o obowiązkowej konserwacji przewodów kominowych.
Wycior kominowy służy do udrażniania przewodu kominowego - występuje w różnych rozmiarach i jest wykonany ze stali, dzięki czemu jest przystosowany do czyszczenia komina murowanego, jak i wkładu ze stali żaroodpornej. Wyciory z nylon przeznaczone są z kolei do użytku w kominach ze stali kwasoodpornej.
Kule kominiarskie są przydatnym akcesorium do obciążenia wyciorów, dzięki czemu łatwo przepchną zalegającą w kominie sadzę. Dobrym wyborem jest zakup zestawu kominiarskiego, w którego skład wchodzą wyciory i lekkie, lecz solidne kije do przedłużania zasięgu szczotek. W sprzedaży dostępne są również zawiesia linowe o różnej średnicy, służące do zawieszenia na nich kuli kominiarskiej i wyciorów.
Do zabezpieczenia przewodu kominowego przed osadzaniem się sadzy pomocne będą także środki chemiczne. Preparaty przeciw sadzy zapobiegają gromadzeniu się jej w kominie i powstawaniu złogów oraz znacznie poprawiają wydajność pieca - dzięki temu czyszczenie komina będzie rzadziej konieczne.
Przygotowując się do czyszczenia komina na początek należy dobrać szczotkę do komina - jest ona głównym elementem, bez którego ciężko dokładnie wyczyścić instalację. Szczotka do czyszczenia komina powinna być dopasowana do jego kształtu i szerokości przewodu. Nie może być ona za wąska, gdyż doczyszczenie ścianek będzie wtedy znacznie trudniejsze lub niemożliwe. Materiał wykonania szczotki jest równie istotny - do komina wykonanego ze stali kwasoodpornej należy wybrać szczotkę z tworzywa sztucznego, która nie porysuje delikatniejszego przewodu. W przypadku komina murowanego lub ze stali żaroodpornej, można użyć szczotki drucianej. Kolejno do szczotki dobrać należy kulę kominiarską, która posłuży jako obciążnik, a także środek do czyszczenia komina ułatwiający usunięcie uciążliwych zabrudzeń.