Drabiny
( liczba produktów: 7 )DRABINA - PRZYDATNA W KAŻDYM DOMU
Drabina sprawdzi się nie tylko podczas budowy i modernizacji wnętrz, lecz również w późniejszym czasie podczas zamieszkiwania domu. Jest niezbędna w przypadku wymiany żarówek, wieszania firan i zasłon lub chowania rzeczy do wysokich szaf i szafek. Poza spełnianiem swojej roli w środku domu, idealnie sprawdzi się także na zewnątrz - jeśli mamy sad, to pomoże w zbieraniu owoców z drzew, a zimą jest koniecznym narzędziem do zawieszenia lampek choinkowych.
W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów drabin, m.in. drabiny drewniane, aluminiowe, z włókna szklanego, stalowe lub plastikowe. Drabiny aluminiowe - lekkie i bardzo wytrzymałe, o sporym udźwigu najczęściej występują w naszych domach. Są odporne na korozję, dlatego też sprawdzają się w pracach nie tylko w domu ale i na zewnątrz. Należy jednak pamiętać by nie stosować ich do prac przy instalacji elektrycznej, ponieważ aluminium przewodzi prąd. Do prac związanych z prądem elektrycznym polecane są drabiny wykonane z włókna szklanego. Są bardzo wytrzymałe i lekkie oraz odporne na czynniki zewnętrzne. Drabiny plastikowe - inaczej nazywane taboretami składanymi lub schodkami, są nieduże, tanie i stabilne. Z uwagi na niewielkie gabaryty można je sprytnie schować w szafie, lub we wnęce między szafą, a ścianą i przysłonić zasłoną.
Ze względu na sposób użytkowania wyróżniamy drabiny rozstawne i przystawne oraz przegubowe. Drabiny rozstawne są stabilne i wygodne w użytkowaniu, stosowane przeważnie wewnątrz domu do prac porządkowych i drobnych napraw. Z kolei drabiny przystawne służą najczęściej do prac na wysokościach, często są rozsuwane teleskopowo, co dodatkowo zwiększa zakres prowadzenia prac. Drabiny przegubowe można "łamać" w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze ustawienie - wykorzystywane są przeważnie przez ekipy budowlane.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE DRABINY
Kupując drabinę należy koniecznie sprawdzić czy spełnia ona wymaganą normę EN 131-2, która określa najważniejsze parametry techniczne narzędzi tego typu. Tak samo traktujemy w tym wypadku również drabiny schodkowe, tzw. taborety. Uwagę należy również zwrócić na maksymalne obciążenie konstrukcji, które powinno wynosić min 150 kg - ten wymóg dotyczy tak samo dużych, jak i małych drabin. W przypadku wyboru drabiny aluminiowej wielosegmentowej, połączenia między poszczególnymi przęsłami nie powinny powodować ryzyka uszkodzenia lub zgniecenia. To samo dotyczy też powierzchni drabiny, która musi być gładka i pozbawiona zadziorów oraz ostrych rogów, o które łatwo się zahaczyć i skaleczyć. By uniknąć ześlizgnięcia ze stopnia drabiny warto przyjrzeć się, czy platforma posiada drobne metalowe rowki zwiększające przyczepność. Szerokość szczebli również odgrywa duże znaczenie i nie mogą być one węższe niż 25 mm.
DRABINA DO PRAC W OGRODZIE
Planując zakup drabiny do prac w ogrodzie musimy dopasować jej typ do zadań, które będą wykonywane. Do strzyżenia krzewów i żywopłotów najlepsza będzie drabina, którą można ustawić wzdłuż roślin o odpowiedniej wysokości względem formowanych krzewów - świetnie sprawdzi się więc drabina dwustronna. Jeśli wybierzemy do tego wersję z mocowanym podestem, zyskamy większą stabilność podczas stania na niej, lecz będzie bardziej wymagająca przy jej przesuwaniu. Zabierając się za czyszczenie rynien warto wybrać drabinę jednostronną, bądź drabinę dwustronną z wysuwaną częścią regulującą wysokość w przypadku piętrowego budynku. Do cięcia drzew przyda się drabina dwustronna, a w przypadku wyższych drzew najlepiej wybrać trzyczęściową drabinę z możliwością regulowania wysokości.