Siekiery
( liczba produktów: 16 )SIEKIERY - RODZAJE I PRZEZNACZENIE
Dla osób posiadających dom, ogród lub działkę siekiera może okazać się niezbędnym narzędziem, pomocnym podczas wielu prac związanych z porządkowaniem terenu i innych prac ogrodowych. Siekiera rozłupująca jest jednym z podstawowych narzędzi ogrodowych.
Tradycyjna siekiera składa się z trzonka i części roboczej, czyli głowicy. Głowica może mieć ostrze z obu stron lub być zakończona jednostronnym obuchem. Wersja jednostronna jest najpopularniejsza i służy głównie do ścinania cienkich gałęzi i drzewek oraz rozłupywania drewna na opał - jest to dobra alternatywa dla elektronarzędzi.
Siekiera rozłupująca może ważyć nawet 4 kg i występuje w rozmiarach od S do XL - rozmiar należy dobrać do rodzaju wykonywanej pracy. Posiada długi trzonek sprawiający, że ostrze nachylone jest do powierzchni pniaka pod małym kątem i może przeciąć nawet twarde drewno. Równie przydatnym narzędziem jest tasak, zwany też karczownikiem, który posiada specjalnie wyprofilowane ostrze. Służy również do przycinania krzewów i drzewek, ale poza tym jest niezastąpiony podczas korowania (usuwania kory) ściętych pni. Karczownik poza funkcją usuwania kory ze ściętych drzew wykorzystywany jest także do karczowania zarośli, skąd wywodzi się jego nazwa. Jest niewielkich rozmiarów i o niewielkiej wadze oraz posiada krótki trzonek.
Wybierając siekierę warto zwrócić uwagę na materiały, z których stworzono rękojeść i głowicę. Trzonek powinien wygodnie układać się w dłoni i być wykonany z drewna albo mocnego tworzywa sztucznego. Głowicę siekiery wykonuje się natomiast ze stali nierdzewnej.
W wyposażeniu domowego warsztatu przydatna okaże się także siekiera ciesielska. Wyposażona w proste, dość krótkie trzonki i młot umieszczony w miejsce obucha, zwana jest także siekieromłotem. Przydaje się do rozłupywania drewna, ciosania twardych pni i w pozostałych pracach ogrodowych. Dobrym wyborem może okazać się siekiera uniwersalna, którą charakteryzuje niewielka waga i niezbyt długi trzonek. Wyglądem przypomina toporek lub karczownik, spełnia swoją rolę podczas cięcia gałązek, lecz nie nadaje się do rąbania drewna.