Darmowa dostawa od 200,00 zł

narzędzia do betonu

( liczba produktów: 5 )

Beton komórkowy jest najlżejszą odmianą betonu. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w jego powierzchni powstają pory - inaczej mówiąc komórki. Porowatą strukturę zyskuje podczas procesu powstawania poprzez wprowadzenie do mieszanki cementowej gazu - najczęściej jest to powietrze - które zajmuje 60-85% objętości mieszanki. Beton komórkowy wyróżniają doskonałe parametry izolacyjne. Jego główne składniki to wapno i cement, występuje jako mniejsze lub większe bloczki. W jego skład wchodzi także kruszywo, które wpływa na wytrzymałość betonu - przeważnie piasek lub popioły lotne.

 

WŁAŚCIWOŚCI BETONU KOMÓRKOWEGO

 

Wytrzymałość, łatwość obróbki i wysoki poziom izolacji wpływają na dużą popularność betonu komórkowego. Dobrze sprawdza się przy budowie ścian w domu kilkukondygnacyjnym, lecz nie zawsze będzie dobrym wyborem w przypadku budowy ścian działowych ze względu na jego niską izolacją akustyczną. Jeśli chodzi o izolację cieplną, to właściwości te zależą od gęstości materiału. Najlepszym izolatorem będzie beton komórkowy o niskiej gęstości 300-400 kg/m3 - można go użyć przy budowie ścian jednowarstwowych - nieocieplanych.

 

Ogromną zaletą betonu komórkowego jest fakt, iż jest materiałem niepalnym. Został najwyżej sklasyfikowany w klasie odporności ogniowej, określanej jako A1. Jest także wyjątkowo ekologiczny, nie zawiera szkodliwych substancji, jest również odporny na pleśń, grzyby oraz korozję chemiczną. Ponadto wykazuje właściwości mrozoodporne o ile nie ulegnie zawilgoceniu. Mimo swojej lekkości beton komórkowy jest bardzo wytrzymały. Jest także prosty w obróbce, można do niej zastosować najprostsze narzędzia budowlane.

 

WYBÓR RODZAJU BETONU KOMÓRKOWEGO

 

By wybrać odpowiedni rodzaj betonu komórkowego należy zwrócić uwagę na jego główne parametry. Oznaczenia na produkcie dotyczą głównie jego gęstości, która wpływa na poziom przewodzenia ciepła, wytrzymałość i izolacyjność akustyczną. Parametry te decydują o miejscu, w którym można użyć materiału, a oznaczenie gęstości wyrażone jest liczbą, np. 300, 350, 400, 450 itd. Na rynku można dostać także beton z oznaczeniem 900 lub 1000. Im większa gęstość betonu komórkowego tym większa jest jego wytrzymałość, izolacja akustyczna i izolacja termiczna.

 

Do słabych stron betonu komórkowego zaliczamy fakt, że jest dość kruchy, co z jednej strony ułatwia jego obróbkę, ale z drugiej zwiększa ryzyko uszkodzenia np. podczas transportu. Ze względu na porowatą budowę charakteryzuje się także dużą nasiąkliwością i należy go chronić przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Z tego względu nie sprawdzi się w każdym miejscu, zwłaszcza narażonym na dużą wilgotność. Ostatnim minusem jest izolacja akustyczna, która dla wielu okazuje się niewystarczająca.

 

Beton komórkowy można zastosować do budowy nadproża - taka belka doskonale rozłoży ciężar ściany na mur znajdujący się po obu stronach otworu. Oprócz konstrukcji zewnętrznych i wewnętrznych beton komórkowy będzie pomocny również w pracach wykończeniowych. Świetnie sprawdzi się przy budowie szaf wnękowych czy obudowie kominka. Można go użyć także do budowy półek w kuchni i podestów, a także przy budowie spiżarki czy domowego warsztatu w garażu - półki z betonu komórkowego pozwolą utrzymać ciężkie przedmioty.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 588 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-06
wszystko jak trzeba
2024-09-01
Super profesjonalnie merytorycznie
pixel