rury, rozety i kolanka
( liczba produktów: 32 )Posiadanie kominka daje nie tylko możliwość dodatkowego ogrzewania wnętrza domu, ale i tworzy przytulną atmosferę, którą doceni się zwłaszcza w jesienne i zimowe wieczory. By kominek był dostatecznie wydajny, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Zależnie od potrzeb do wyboru jest grawitacyjna lub wymuszona dystrybucja gorącego powietrza. Wybór zależny jest od wielu czynników, z których najistotniejszym jest wielkość domu i kubatura pomieszczeń, które mają być ogrzewane przez kominek.
Poza samym rodzajem kominka, równie ważne są kanały dystrybucji gorącego powietrza. W przypadku rur istotna jest ich długość oraz średnica. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę pracy oraz opory przepływu - wszystkie te czynniki mają wpływ na wydajność całego systemu grzewczego. Generowane w kominku ciepło, w przypadku braku dalszej dystrybucji, trafia do komina i potem na zewnątrz. Jest to dużą stratą energii, którą warto wyeliminować i wykorzystać produkowane ciepło. Rozbudowany system dystrybucji gorącego powietrza oparty o rury, złączki i kształtki kominowe, umożliwi przesyłanie ciepła także do innych pomieszczeń niż to, w którym znajduje się kominek. Jeżeli dom jest duży, to lepiej wybrać tak zwany wymuszony sposób dystrybucji ogrzanego powietrza - jest on prostszy od grawitacyjnego, który w przypadku sporego metrażu nie będzie też dostatecznie wydajny.
Dostępne w sprzedaży rury kominkowe o różnych długościach i średnicach, pozwolą na dopasowanie odpowiedniego elementu do konkretnych potrzeb. W celu stworzenia wydajnego systemu warto skorzystać także z elementów dodatkowych - niezwykle przydatne okażą się kolanka, kształtki, trójniki czy rozety. Zastosować można zarówno sztywne, jak i giętkie rury do kominka, które różnią się trwałością i zastosowaniem. Giętkie rury sprawdzą się w nietypowych miejscach, gdzie sztywna rura nie mogłaby zostać zastosowana.
Złączki do rur stanowią jeszcze ważniejszy element instalacji grzewczej, niż same rury. Ich zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie rur przed ulatnianiem się ciepła i utrzymywanie odpowiedniej pozycji konstrukcji rurowej. Powinno się je dobrać odpowiednio do rodzaju rur, które będą łączone. Złączki rur można skręcać, gwintować, sklejać lub zaprasowywać. Wśród ofert sprzedaży znajdują się złączki do rur stalowych - łączone za pomocą gwintowania - oraz złączki do rur miedzianych - lutowane. Stalowe elementy są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur i sztywne, przez co nie wymagają przeważnie dodatkowego mocowania do ściany. Złączki miedziane natomiast są odporne na korozję, lekkie i łatwe w montażu.
Do innych elementów instalacji kominkowej należą:
trójniki - do szczelnego łączenia ze sobą trzech rur
kolana stałe i kolana nastawne - do tworzenia połączeń pod określonym kątem