Darmowa dostawa od 200,00 zł

PODLEWANIE

( liczba produktów: 116 )

W naszym klimacie rośliny najwięcej wody potrzebują w czasie późnej wiosny oraz latem. opady deszczu nie są wtedy tak częste i obfite, by zaspokoić zapotrzebowanie roślin. Często latem występują też długie okresy suszy, kiedy to woda jest potrzebna najbardziej. Biorąc to pod uwagę, regularne podlewanie roślin ogrodowych staje się bardzo ważną kwestią. Jednak nie wystarczy jedynie “wylać wodę na roślinę”, by skutecznie ją nawodnić. Oto kilka najważniejszych zasad, których należy się trzymać podczas podlewania roślin w ogrodzie:

 

1. Odpowiednia pora na podlewanie roślin 

 

Roślin ogrodowych nie należy podlewać w godzinach od 10 do 16. W tych godzinach występują największe straty wody w wyniku parowania gleby oraz wzmożonej transpiracji (transpiracja to czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin). Najlepszą porą na podlewanie roślin ogrodowych jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Wieczór także nie jest odpowiednią porą na nawadnianie roślin - rośliny długo pozostają wtedy wilgotne, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybiczych. Natomiast podlewając późnym popołudniem, rośliny zdążą obeschnąć do wieczora.

 

2. Częstość podlewania

 

Ogólnie rośliny lepiej podlewać rzadziej i obficie, niż często i małą ilością wody. Przy częstym i nie obfitym podlewaniu, woda nie wsiąka w glebę odpowiednio głęboko przez co nie dociera do korzeni roślin. Istotną rolę odgrywa tu także rodzaj gleby w ogrodzie. Rośliny posadzone na glebach bardzo lekkich wymagają częstszego podlewania niż te rosnące na glebach ciężkich (gliniastych). Częstotliwość podlewania rysuje się inaczej w przypadku roślin uprawianych w pojemnikach (np. na balkonach czy tarasach). Rośliny te wymagają częstego podlewania, ponieważ woda znacznie szybciej wyparowuje z pojemników. Im mniejsza jest wtedy donica czy skrzynka i im bardziej wystawiona na słońce, tym częściej powinno się podlewać posadzoną w niej roślinę. 

 

3. Jak długo podlewać rośliny

 

By odpowiednio podlać rośliny w ogrodzie należy przeznaczyć na to trochę czasu. Korzystniejsze dla roślin jest długotrwałe podlewanie przy użyciu mniejszego strumienia wody, niż krótkotrwałe zalewanie jej dużą ilością.

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 401 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
wszystko ok
2024-06-16
Szybko, bezproblemowo.
pixel