Taśmy malarskie i lakiernicze
( liczba produktów: 25 )Taśma malarska to nieodłączny element podczas malowania tak samo, jak folia malarska. Taśmy malarskie na tle innych taśm wyróżnia przede wszystkim słabszy klej, dzięki czemu po ukończonym malowaniu taśmę można zerwać bez uszkadzania powierzchni. Jej struktura jest chropowata, co dodatkowo zabezpiecza przed spływaniem z niej farby podczas malowania.
ŻÓŁTA vs. NIEBIESKA
W sprzedaży można znaleźć dwa podstawowe rodzaje taśm malarskich oznaczonych kolorem żółtym i niebieskim. Żółta taśma nadaje się do większość prac malarskich, które wykonywane są w pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, by dość szybką ją zerwać, im dłużej będzie przywierać do, tym większe jest ryzyko, że uszkodzi pomalowaną powierzchnię podczas zrywania. Inaczej określana jest także mianem taśma papierowa malarska i występuje w wielu szerokościach. Dzięki możliwości wyboru rozmiaru pozwala na tworzenie różnych ciekawych wzorów na ścianach. Poza tym może też oczywiście służyć do malowania równych linii czy oddzielenia dwóch kolorów.
Niebieska taśma sprawdzi się natomiast podczas prac wykonywanych na zewnątrz, w miejscach narażonych na działanie słońca. Można ją bez obaw odkleić po dłuższym czasie i nie uszkodzi pomalowanej powierzchni. Taśma malarska niebieska jest odporna na działanie promieni UV, dlatego często znajduje zastosowanie przy ramach drzwi i okien, a odkleić można ją nawet po trzech tygodniach. Przede wszystkim też nie wchłania wody.
JAK DOBRZE WYBRAĆ TAŚMĘ MALARSKĄ
Podczas wyboru taśmy malarskiej należy sprawdzić moc kleju i rodzaj zastosowanego impregnatu. Moc kleju odgrywa decydującą rolę w tym, jak długo taśma będzie mogła pozostać na danej powierzchni - czy mocno przywrze, czy też szybko się odklei. Obecnie dostępne taśmy malarskie mogą mieć dwa rodzaje kleju: akrylowy lub kauczukowy. Klej kauczukowy jest odporny na rozpuszczalniki, które zawierają farby wodne i olejne, ale nie zawsze będzie stanowił najlepszy wybór. Szybko się starzenie, przez co bardzo często zostawia ślady po zerwaniu taśmy, czego nie robi klej akrylowy.
Rodzaj impregnatu decyduje natomiast o tym, czy farba będzie przez niego przeciekać. Na rynku znajdziemy taśmy przeznaczone do malowania przeróżnymi typami farb, które różni zastosowany impregnat. Dobry środek powinien być odporny na różne rodzaje farb, a także na rozpuszczalniki. Kolejne kryterium podczas wyboru taśmy malarskiej to jej rodzaj - żółta lub niebieska. Taśmy żółte dedykowane są do stosowania wewnątrz budynku, zaś niebieskie na jego zewnętrznej stronie. Jeszcze inny rodzaj taśm stanowią taśmy do krzywizn, które wyróżnia większa elastyczność, dzięki czemu można je naklejać nawet na okrągłych kształtach. Ich naklejanie wymaga jednak pewnej wprawy i nie jest proste. Taśmy malarskie łukowane służą natomiast do oklejania łuków.
KONIEC MALOWANIA I ODKLEJANIE TAŚMY BEZ USZKODZENIA POWIERZCHNI
Przyklejając i odklejając taśmę malarską w nieodpowiedni sposób można łatwo uszkodzić świeżo pomalowaną powierzchnię. Przed przyklejeniem każdej taśmy należy sprawdzić, czy jest przystosowana do naklejania na mokrą czy suchą powierzchnię. Tylko w ten sposób można uniknąć widocznych uszkodzeń i nerwów związanych z zepsuciem efektu końcowego.
Podstawowe jest uprzednie oczyszczenie powierzchni i sprawdzenie, czy nie pozostał na niej żaden pył lub kurz, który przyspieszy odklejanie się taśmy. Klej prawidłowo zadziała jedynie na czystym podłożu. W przypadku stosowania taśmy malarskiej na drewnianych elementach, warto je także odtłuścić, co uchroni przed nieustannym naklejaniem kolejnych kawałków nowej taśmy i dokonywaniem wielu poprawek. Ciągłe naklejanie i odklejanie spowoduje w końcu, że linie zostaną zamazane.
Przy ściąganiu taśmy należy kierować się jej rodzajem. Taśmy malarskie papierowe można odklejać dopiero gdy farba trochę przyschnie. Wersje impregnowane należy natomiast ściągnąć zaraz po ukończeniu malowania, z jeszcze mokrej powierzchni. Moment odklejenia taśmy musi być też dostosowany do rodzaju farby użytej podczas malowania. Np. przy farbach lateksowych taśmę trzeba odkleić zanim farba zdąży przeschnąć - w przeciwnym razie wraz z taśmą zerwiemy także farbę.