Marzec - co należy zrobić w ogrodzie?
Marzec jest miesiącem, w którym prace w ogrodzie nabierają tempa. Pogoda staje się coraz bardziej wiosenna, a słońce i wyższe temperatury zachęcają do podejmowania prac na świeżym powietrzu. Czy wiesz jakie prace ogrodowe powinno się wykonać w marcu? Głównie należy skupić się na uprzątnięciu terenu po zimie – wyciąć martwe gałęzie, usunąć opadłe liście, wypielić i nawieźć grządki. W artykule podpowiemy także, co można już posadzić w marcu.
Marzec w ogrodzie – czym powinniśmy się zająć?
Ogród wymaga naszego zainteresowania i działań przez cały rok, także w okresie zimowym wykonujemy w nim różnego rodzaju prace. W marcu do najważniejszych czynności należą:
- Uporządkowanie trawnika – usunąć należy zeschniętą trawę oraz wyrównać trawnik przy pomocy walca.
- Przygotowanie rabat na rośliny jednosezonowe – to też dobry moment na nawiezienie zasadzonych w lutym roślin cebulowych.
- Przycięcie drzewek owocowych – koniecznie należy zrobić to w miarę ciepły i suchy dzień. W tym artykule znajdziesz porady jak dobrze naostrzyć sekator i nożyce ogrodowe.
- Zasadzenie niektórych roślin – w marcu śmiało można sadzić już róże, trawy ozdobne, drzewka owocowe, a także niektóre warzywa.
Drzewa owocowe i rośliny w marcu - co posadzić?
Pomimo, że przedwiośnie bywa ogólnie chłodne i mogą występować jeszcze przymrozki, to spokojnie można zająć się już sadzeniem pierwszych roślin do gruntu. Przed tym należy jednak sprawdzić, czy ziemia nie jest zamarznięta oraz prześledzić prognozy temperatur na najbliższy czas.
Na początku marca najlepiej posadzić drzewka owocowe – głównie wiśnie, czereśni czy brzoskwinie, których nie sadzi się w czasie jesieni ze względu na niskie temperatury. Kupując drzewka z odkrytą bryłą korzeniową, należy umieścić je w gruncie zanim pąki zaczną się rozwijać. Z kolei minisadzonki sprzedawane w donicach, można sadzić przez cały rok.
Na przełomie marca i kwietnia można zabrać się także za sadzenie róż. Polecamy jednak wybór róż doniczkowych, które świetnie przyozdobią chodnik prowadzący do drzwi frontowych. Róże z odkrytym systemem korzeniowym lepiej posadzić jesienią – łatwiej im się wtedy ukorzenić. Róże doniczkowe należy posadzić w żyznej ziemi próchnicznej, najlepiej wymieszanej z obornikiem w czasie jesieni. Sadzonkę należy dobrze podlać, wraz z ziemią wyjąć z pojemnika i umieścić w dole dwa razy większym od bryły korzeniowej róży. Dół należy zasypać ziemią dla róż, a z wierzchu ułożyć ściółkę. Nie można zapomnieć o obfitym podlewaniu.
Wczesną wiosną warto posadzić także trawy ozdobne, zwłaszcza te, które pochodzą z ciepłych rejonów.
Ogród warzywny w marcu - co posiać?
Marzec jest odpowiednim miesiącem na pierwsze prace w ogródku warzywnym. Warzywa z własnego ogródka będą znakomitym produktem spożywczym, który z radością wykorzysta się podczas przygotowywania posiłków. Jakie prace w ogrodzie warzywnym wykonać w marcu?
- Wysiewamy nasiona warzyw, które są odporne na nieco niższe temperatury. Należą do nich m.in.: groch, rzodkiewka, marchew, cebula dymka, bób, roszponka czy koperek.
- Przedzimowe zasiewy warzyw okrywamy folią w celu przyspieszenia ich kiełkowania.
- Przygotowujemy rozsady cebuli, bobu, kalarepy, sałaty (liściowej, masłowej i kruchej), czerwonej kapusty, brokułu, pora, papryki, bakłażana i selera (naciowego i korzeniowego). Warzywa te trafią do gruntu dopiero w maju, ale odpowiednie przygotowanie sadzonek już w marcu sprawi, że plony będą gotowe do zbioru wcześniej oraz będą znacznie lepsze.
Do przygotowania rozsadów najlepiej wybrać doniczki torfowe wyprodukowane z mieszanki torfu, pulpy drzewnej i wapna. Napełnia się je podłożem dedykowanym wysiewowi nasion (dostępne w sklepach ogrodniczych), a gdy sadzonka jest już gotowa, umieszcza się ją w ziemi wraz z pojemnikiem. Korzenie rośliny w czasie wzrostu przebijają się przez ścianę doniczki torfowej, a sama doniczka ulega biodegradacji. Dla rozsadów należy wybrać jasne, ciepłe i przewiewne miejsce oraz utrzymywać wilgotność podłoża na stałym poziomie. Po wysiewie doniczki dobrze nakryć folią, by zwiększyć temperaturę i wilgotność powietrza.
Ogród ozdobny w marcu – co jeszcze warto zrobić?
Zaczynając działania w ogrodzie ozdobnym już w czasie marca, możemy mieć pewność, że wiosną i latem będzie się on prezentował wręcz idealnie. Trzeba jednak włożyć w to trochę pracy:
- Po pierwsze – uporządkuj ogród. Wczesna wiosna to dobry czas do uzupełnienia ubytków kory pod iglakami, wyrwanie chwastów z rabat kwiatowych, wycięcie obumarłych bylin i spulchnienie ziemi. Przed sadzeniem i sianiem kolejnych roślin warto także odpowiednio nawieźć ziemię jeżeli nie zostało to zrobione w czasie jesieni. Ziemię należy przekopać na głębokość szpadla i wymieszać z kompostem, obornikiem lub torfem ogrodniczym. Pod samymi roślinami nie należy rozkopywać ziemi (łatwo o uszkodzenie korzeni kwiatów) – wystarczy rozsypać nawóz na powierzchni.
- Po drugie – przyjrzyj się roślinom. Drzewa i krzewy ozdobne należy sprawdzić pod kątem śladów uszkodzeń po mrozach, a także stanów chorobowych. Naruszone pędy roślin powinny zostać dokładnie wycięte, a przemarznięte gałązki podcina się kilka centymetrów nad miejscem przemarznięcia (dokładniej nad oczkiem skierowanym na zewnątrz pnia). W przypadku pęknięć kory na drzewkach należy zastosować specjalną maść ogrodniczą.
- Po trzecie – przygotuj rozsady niektórych kwiatów. Przez cały marzec można wysiewać w skrzynkach lub rozsadnikach kwiaty takie, jak: aksamitki, lwie paszcze, astry, cynie czy szałwie błyszczące. Należy umieścić je w dobrze nasłonecznionym i przewiewnym parapecie. Z kolei w drugiej połowie marca można rozpocząć wysiew w tunelach foliowych – goździki chińskie czy kocanki ogrodowe. Uprawę można okryć agrowłókniną w przypadku przymrozków.
- Po czwarte – rozmnażanie bylin. W marcu dobrze rozdzielić te z roślin, które uległy zbyt dużemu zagęszczeniu, wypuściły pędy u podstawy karpy lub wymagają odmłodzenia. Bryły korzeniowe rozdziela się dłońmi lub przy pomocy nożyc ogrodowych, szpadla albo uzębionych motyczek. Należy uważać, by nie uszkodzić pąków, które znajdują się na pędach. Kolejno sadzonki umieszcza się w ziemi.
Drzewa i krzewy owocowe w marcu – przycinanie
Jeżeli w lutym drzewa i krzewy owocowe nie zostały już przycięte, to koniecznie wykonaj tę czynność w marcu. Drzewa owocowe należy przycinać w okresie przedwiośnia lub na przełomie wiosny i lata. Polecamy wykonanie tej czynności wczesną wiosną, gdyż w tym czasie drzewa znajdują się jeszcze w fazie uśpienia, przez co lepiej zniosą inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne. Przycinanie przeprowadza się zawsze w bezdeszczowe i stosunkowo ciepłe dni. Potem rany należy zabezpieczyć specjalnymi emulsjami ogrodniczymi.
Dorosłe jabłonie, grusze i śliwy dzięki przycięciu wydawać będą znacznie lepszy jakościowo plon. Owoce będą większe, słodsze i o bardziej intensywnym kolorze. Przycina się je w tzw. sposób „na obrączkę” – gałązkę należy odciąć jak najbliżej pnia, tuż nad zgrubieniem pędu. Z kolei wiśnie i czereśnie przyciąć należy „na czop” – pozostawiając kilkanaście centymetrów gałązki. Cięcia gałęzi należy wykonywać pod kątem 45 stopni. Jeśli chodzi o krzewy owocowe, to ich cięcia dokonujemy na początku miesiąca, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Przycinamy porzeczki, agrest, jeżyny i kiwi.
Trawnik w marcu – jak o niego zadbać?
Drugą połowę marca należy przeznaczyć na uprzątnięcie trawnika po zimie oraz jego nawożenie. Pomoże to trawie lepiej rosnąć, a środki pielęgnujące łatwiej przenikną do ziemi. Sprawia to, że murawa rozrasta się w szybszym tempie i staje się bujniejsza, a jej kolor jest bardziej intensywny. O czym nie zapomnieć? Już podpowiadamy:
- Grabienie – podczas marcowych porządków należy w pierwszej kolejności zgrabić z trawnika stare liście i zeschnięte źdźbła. Jeżeli po zakończonym grabieniu, powierzchnia trawy będzie pofałdowana i nierówna, to trawnik warto poddać wałowaniu.
- Wertykulacja – zbitą warstwę starej trawy i mchu usuniemy poprzez wertykulację trawnika.
- Nawożenie – nawożenie trawnika należy wykonać na przełomie marca i kwietnia, najlepiej tydzień po pierwszym koszeniu i wertykulacji.
- Wapnowanie – pH gleby poniżej 5,5 skłonić powinno do przeprowadzenia wapnowania murawy, które polega na równomiernym rozsypaniu dolomitu lub kredy nawozowej. W przypadku wapnowania istotny jest fakt, że nawożenie trawnika można wykonać dopiero kilka tygodni po tej czynności.
Jak widać, pomimo ryzyka wystąpienia przymrozków w marcu, prace ogrodowe w tym miesiącu zaczynają się już bardziej intensywnie niż w lutym. Chociaż zakres działań do wykonania jest nadal dość ograniczony w porównaniu do kolejnych miesięcy, to czynności możliwe do wykonania w tym czasie, zaprocentują w przyszłości. Jeżeli odpowiednio podejdziemy do kwestii prac ogrodowych w marcu, to zyskamy pewność, że w sezonie wiosenno-letnim, nasz ogród będzie się wspaniale prezentował, a posadzone i zasiane rośliny wydadzą wspaniałe plony.