Jak zrobić kompostownik – praktyczne porady

2022-10-06
Jak zrobić kompostownik – praktyczne porady

Posiadasz ogródek lub duży taras? Prowadzisz domową uprawę warzyw, sadzisz kwiaty? Na pewno wiesz zatem, że najlepszym nawozem jest kompost, zwany nawet nawozem idealnym. Ale być może nie wiesz jeszcze, że taki nawóz możesz samodzielnie wytworzyć z odpadów ogrodniczych i organicznych. Wystarczy domowy kompostownik!

Kompostowanie – na czym polega?

Czym w ogóle jest proces kompostowania i jak powstaje kompost? Ogólna definicja mówi, że kompostowanie to proces rozkładu odpadów organicznych przez mikroorganizmy, głównie bakterie i zwierzęta (nicienie). Proces ten jest kontrolowany przez Ciebie, czyli ogrodnika, a aby przebiegał szybciej, należy zapewnić organizmom rozkładającym biomasę najlepsze możliwe warunki rozwoju. Do kompostowania niezbędne są zatem:

  • woda,
  • węgiel,
  • azot i tlen z powietrza.

Oczywiście bez tych elementów kompostowanie również będzie przebiegało, jednak znacznie wolniej.

Kompostownik ogrodowy – co to takiego?

Skoro wiemy już, na czym polega kompostowanie, pora na krótkie objaśnienie tego, czym jest kompostownik ogrodowy. Może go założyć każdy – wystarczy trochę przestrzeni na tarasie lub w ogrodzie, najlepiej w zacienionym miejscu, w ukrytym zakamarku, aby nie rzucał się za bardzo w oczy. Można obsadzić go dookoła krzewami, otoczyć roślinnością lub zasłonić doniczkami.

Kompostownik domowy można założyć na kilka sposobów. Na tarasach w mieszkaniach najlepiej sprawdzi się przeznaczony do tego celu pojemnik kompostowy (kompostownik plastikowy), ale można go używać również w ogrodach. Takie rozwiązanie jest dość dyskretne i ogranicza nieprzyjemne zapachy, zatem na pewno warto się na nie zdecydować w mieście.

Innym sposobem na kompostownik ogrodowy jest po prostu usypaniezgrabienie sterty ziemi lub wykopanie dołu, który przykrywany będzie gałęziami. To również dyskretne rozwiązanie, które niemal nie generuje dodatkowych kosztów.

Dobrym pomysłem jest też samodzielnie przygotowanie kompostownika drewnianego, dopasowanego rozmiarem do indywidualnych potrzeb. Wykonuje się wówczas skrzynię z drewna, która doskonale sprawdza się w tej roli, ponieważ zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

Kompostownik domowy – co możemy w nim kompostować?

Posiadany na własne potrzeby kompostownik, plastikowy czy drewniany, to świetna domowa fabryka nawozu i utylizator organicznych odpadków. Ale co można w nim kompostować? Do kompostownika można wrzucać:

  • jesienne liście,
  • skoszoną trawę,
  • siano,
  • przekwitłe, ścięte rośliny,
  • trociny,
  • kuchenne odpadki organiczne: resztki owoców i warzyw, biodegradowalne torebki herbaty.

Nie warto na przykład kompostować chwastów – ich nasiona razem z kompostem możesz roznieść po całym ogrodzie, co tylko pomoże im się rozprzestrzenić.

Jak zbudować kompostownik?

Chcesz samodzielnie stworzyć kompostownik drewniany? To bardzo proste! Musisz wyposażyć się tylko w kilka przydatnych elementów. Najważniejsze będzie oczywiście drewno. Możesz wykorzystać pozostałe po remoncie deski czy innego rodzaju odpady, ale równie dobrze sprawdzą się nowe kawałki drewna. Nada się także paleta!

Krok 1

Przygotuj drewno, gwoździe, młotek, szlifierkę i impregnat.

Krok 2

Oczyść deski z farby czy innych pozostałości, przeszlifuj je i zabezpiecz preparatem ochronnym.

Krok 3

Ułóż deski lub palety w formie prostokąta o wielkości dopasowanej do swoich potrzeb. Zbij je ze sobą, by tworzyły dopasowane do siebie ściany. Możesz ułożyć także dno kompostownika lub wyłożyć go siatką, ale nie jest to konieczne.

Krok 4

Zacznij kompostować!

Jak widzisz, stworzenie własnego kącika do kompostowania jest dość proste! Ale jak poprawnie go używać?

Jak kompostować?

Wiemy już, jak wygląda kompostownik, jak go zbudować i co można w nim przetwarzać, teraz pozostaje pytanie jak prawidłowo kompostować. Ważna jest kolejność warstw – najlepiej zacząć od tej dość luźnej. Dobrze nadają się na nią grube gałęzie, dzięki którym powietrze będzie docierać do kompostu z każdej strony. Następnym krokiem powinna być warstwa zakwaszonego torfu, na którym można już umieszczać odpadki. Ważne jest ich rozdrobnienie, dlatego skórki warzyw czy owoców powinny być drobno pokrojone. Pozwoli im to szybciej przefermentować i zmienić się w nawóz. Warstwy można tworzyć dalej w tej samej kolejności zgodnie z zapotrzebowaniem.

Warto do gotowego kompostownika dorzucić nieco już gotowego kompostu od sąsiadów, aby przyśpieszyć cały proces. Kompostownik plastikowy na balkonie czy tarasie musi zostać wyposażony w mieszkańców, czyli dżdżownice, które przyspieszą zmianę odpadków w kompost. Pomocne okaże się na pewno również mieszanie nawozu od czasu do czasu, ponieważ dzięki świeżemu powietrzu procesy będą następować szybciej. Na zimę nasz kompostownik ogrodowy natomiast warto przykryć warstwą liści i gałęzi.

Teraz o kompostowaniu wiesz już wszystko! Znasz odpowiedzi na pytania jak zrobić kompostownik, co można w nim przetwarzać i jak to zrobić. Możesz zacząć przerabiać domowe i ogrodowe odpadki na życiodajny dla roślin kompost. Nie czekaj, zacznij już dziś!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Szpadel ogrodowy z trzonem 115 cm

Szpadel ogrodowy z trzonem 115 cm

67,99 zł brutto339.95 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 717 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-03
Wszystko perfekcyjnie!
2024-10-28
Sklep godny polecenia
pixel