Darmowa dostawa od 200,00 zł

Maj - napięty grafik w każdym ogrodzie

2023-04-07
Maj - napięty grafik w każdym ogrodzie

Maj to wspaniały czas w ogrodzie, gdy wszystko budzi się do życia po zimie i rośliny zaczynają intensywnie kwitnąć. W tym miesiącu na liście znajduje się wiele prac ogrodowych, które należy wykonać, aby zapewnić naszym roślinom zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. W tym wpisie przedstawimy wam kilka najważniejszych zadań.

Przyjrzyjmy się pracom, które powinny zostać wykonane w maju tak, by potem można było cieszyć się przepięknym ogrodem oraz jego zdrową i zadbaną roślinnością.

1. Sadzenie roślin - maj to doskonały czas na sadzenie nowych roślin w ogrodzie, które znakomicie wyrosną w tym miesiącu.

Przed przystąpieniem do sadzenia upewnij się, że gleba jest odpowiednio nawilżona i zadbaj o to, aby rośliny były sadzone w odpowiedniej odległości od siebie. Kwiaty czy warzywa posadzone zbyt blisko siebie mogą nie wyrosnąć. Jeśli wyrosną, to na późniejszym etapie ich rozwój będzie zaburzony. Każda z roślin do prawidłowego wzrostu potrzebuje przestrzeni, która umożliwi im bezproblemowe pobieranie substancji odżywczych z gleby, wody oraz dostępu do światła słonecznego. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu nowych sadzonek. Na wczesnym etapie rozwoju jest to niezwykle istotne.

2. Nawożenie roślin - w maju rośliny potrzebują dodatkowych składników odżywczych, dlatego warto je regularnie nawozić. Możesz zastosować specjalne nawozy dla różnych gatunków roślin lub skorzystać z naturalnych i ekonomicznych metod nawożenia, takich jak wykorzystywanie kompostu.

3. Przycinanie - istotne w tym miesiącu jest także przycinanie roślin kwitnących wiosną, takich jak np. forsycja czy jaśminowiec.

Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby przyciąć rośliny bez uszkodzenia ich struktury. Zanim przystąpisz do przycinania sprawdź więc jak powinno się postępować z danym gatunkiem. W przypadku niektórych roślin sposób, kąt czy wysokość cięcia mają na prawdę ogromne znaczenie.

4. Odchwaszczanie - maj to także czas, gdy chwasty zaczynają rosnąć w szybkim tempie, przez co skutecznie mogą uprzykrzyć życie każdemu miłośnikowi ogrodów.

Zadbaj o regularne odchwaszczanie swojego ogrodu, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i konkurowaniu z innymi roślinami o wodę i składniki odżywcze. Lepiej zajmować się odchwaszczaniem częściej i w krótkim czasie, niż dopuścić do dużego zachwaszczenia, które będzie potem wymagało długiej i ciężkiej pracy.

5. Ochrona przed szkodnikami i chorobami - w tym okresie rośliny są szczególnie narażone na ataki szkodników i choroby.

Robactwo już całkiem wróciło do formy po okresie zimowym i chętnie wybiera się buszować na rabatach kwiatowych czy też warzywnych. Regularnie kontroluj więc swoje rośliny i stosuj odpowiednie metody ochrony, aby zapobiec szkodom, które mogą wyrządzić nieproszeni goście.

6. Dbaj o trawnik - maj to idealny czas na wertykulację trawnika i jego koszenie. 

Wertykulacja pozwoli glebie odżyć po chłodnych miesiącach oraz wpłynie pozytywnie na wzrost trawy, która będzie gęstsza i po prostu ładniejsza. Regularne koszenie trawnika z kolei umożliwi utrzymanie go w dobrej kondycji i zwiększy jego odporność na różnego rodzaju choroby.

7. Stawianie podpór dla roślin - w maju rośliny zaczynają intensywnie rosnąć w związku z czym potrzebują dodatkowej podpory. Zadbaj o to, aby podpierać rośliny, które wymagają wsparcia, takie jak pomidory czy winorośle. Bez zabezpieczenia mogą się połamać, co pozostawi nas bez ich owoców.

Maj to niewątpliwie okres wielu prac ogrodowych, które należy wykonać, aby zapewnić naszym roślinom zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Istotne jest, by zajmować się swoim ogrodem regularnie i nie dopuścić do pogorszenia jego kondycji. Pamiętaj też, że każdy ogród jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego dostosuj swoje prace do potrzeb własnego ogrodu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

konewka 5 l ogrodowa podlewaczka z sitkiem do ogrodu

konewka 5 l ogrodowa podlewaczka z sitkiem do ogrodu

14,99 zł brutto13,49 zł brutto67.45 pkt.
konewka 2,5 l ogrodowa podlewaczka z sitkiem ogrodu

konewka 2,5 l ogrodowa podlewaczka z sitkiem ogrodu

12,99 zł brutto11,69 zł brutto58.45 pkt.
nożyce do żywopłotu fiberglass sekator do gałęzi krzewów

nożyce do żywopłotu fiberglass sekator do gałęzi krzewów

43,99 zł brutto39,59 zł brutto197.95 pkt.
konewka 4,5 l ogrodowa podlewaczka z sitkiem

konewka 4,5 l ogrodowa podlewaczka z sitkiem

16,39 zł brutto14,75 zł brutto73.75 pkt.
opryskiwacz ciśnieniowy ręczny z pompką 2 l

opryskiwacz ciśnieniowy ręczny z pompką 2 l

25,99 zł brutto23,39 zł brutto116.95 pkt.
konewka ocynkowana z sitem 10 l

konewka ocynkowana z sitem 10 l

68,99 zł brutto62,09 zł brutto310.45 pkt.
konewka ocynkowana z sitem 8 l

konewka ocynkowana z sitem 8 l

65,99 zł brutto59,39 zł brutto296.95 pkt.
sekator do gałęzi 21 nożyce ogrodowe krzewów drzew

sekator do gałęzi 21 nożyce ogrodowe krzewów drzew

29,99 zł brutto26,99 zł brutto134.95 pkt.
zestaw sekator rękawice nożyce do krzewów gałęzi

zestaw sekator rękawice nożyce do krzewów gałęzi

31,99 zł brutto28,79 zł brutto143.95 pkt.
sekator nożyce ogrodowe do żywopłotu krzewów 660

sekator nożyce ogrodowe do żywopłotu krzewów 660

116,99 zł brutto105,29 zł brutto526.45 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 450 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
otrzymany towar zgodny z opisem, szybka realizacja
2024-07-02
bardzo fajna pomoc i obsługa
pixel