sekatory i nożyce

( liczba produktów: 7 )

SEKATORY

 

Do prawidłowego wzrostu drzew i krzewów, poza czynnikami takimi jak słońce czy odpowiednie nawodnienie, konieczna jest także właściwa pielęgnacja i regularne podcinanie gałęzi. Pozwala to na zachowanie ich w należytym stanie i zapobiega rozprzestrzenianiu się stanów chorobowych. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne sprawiają, że drzewa i krzewy nie rozrastają się za bardzo - nie ma dzięki temu obaw, że dosięgną przewodów elektrycznych albo, że porywisty wiatr strąci gałęzie na posesję, drogę lub, co gorsza, dom. Sekator znakomicie sprawdzi się w tej roli i pomoże w szybkim i łatwym usunięciu zbędnych gałązek. Sekator jest też idealnym przyrządem do kształtowania krzewów ozdobnych. Wśród sekatorów dostępnych w sprzedaży dostępne są m.in. model teleskopowy, nożycowy czy kowadłowy.

 

Istotne jest dopasowanie sekatorów do różnego rodzaju cięć. Przykładowo do przycinania bardzo młodych drzewek stosuje się sekator nożycowy krótki, a do żywopłotu lub grubszych gałęzi o wiele lepiej wybrać sekator dwuręczny. Sekator nożycowy nazywany jest inaczej sektorem dźwigniowym - posiada dwa ostrza, które zapewniają precyzyjne cięcie. Występują w wersji jedno- lub dwuręcznej. Są idealnymi narzędziami do kształtowania żywopłotu w przypadku, gdy nie posiadamy sektora elektrycznego. Sekator kowadełkowy natomiast posiada tylko jedno ostrze i nie jest tak dokładny jak sekator nożycowy. Występuje także w formie nożyc do gałęzi na wysięgniku z regulowaną rękojeścią. Kowadełkowy sekator do gałęzi dosięgnie wtedy wysokich drzew lub żywopłotu bezproblemowo.

 

Pod względem wielkości i zasięgu sekatory ogrodowe dzielimy na: 

 

sekator krótki - mały, zazwyczaj jednoręczny 


sekator długi - dwuręczny, do cięcia grubszych gałęzi - może to być też sekator teleskopowy z wydłużaną rączką (nawet do 1m)


sekator tyczkowy - na wysięgniku, jego ostrze umieszczone jest na tyczce, co pozwala na ścinanie wysokich drzew bez konieczności korzystania z drabiny

 

NOŻYCE

 

Mając za zadanie przycięcie żywopłotu sekator nie będzie najlepszym wyborem. Praca sekatorem przy jego kształtowaniu i przycinaniu okaże się trudna i czasochłonna. Lepszymi narzędziami do tego typu pracy będzie kosa lub piła do żywopłotu, albo właśnie nożyce do żywopłotu. Nożyce są o wiele wygodniejsze i umożliwiają obcinanie także wyższych partii roślin. Podczas wyboru nożyc powinnyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wagę, ponieważ podczas cięcia żywopłotu możemy spędzić nawet kilka godziny - zależnie od jego wielkości. Waga ma więc istotne znaczenie, bo zbyt ciężkie obcinaczki nadwyrężą nasze ręce i spowodują powstawanie bólu. Kolejnym ważnym elementem wpływającym na komfort pracy jest rękojeść, która powinna być wykonana z materiału, dzięki któremu nożyce będą pewnie leżały w dłoniach. Same zaś nożyce powinny także działać płynnie, tak by nie blokowały się podczas cięcia.

 

Nożyce ogrodowe dzielimy głównie na cztery rodzaje:

 

Ręczne - dźwigniowe lub z przekładnią. Nadają się do niewielkich żywopłotów, są wystarczające do przycinania pojedynczych gałęzi, jednak nie sprawdzą się jednak do dokładnego i równego cięcia.


Elektryczne - idealne do średniej wielkości działek. Wymagają długiego okablowania lub przedłużacza, ich zaletą jest brak spalin i niewielki hałas. Można nimi pracować na wysięgniku.


Akumulatorowe - są mobilne, ponieważ nie ogranicza ich żaden kabel. Jednak sporą wadą jest czas pracy - działają jedynie około godziny, dlatego nadadzą się tylko przy pracy na małych powierzchniach, lub do kosmetycznych poprawek. Można je stosować z wysięgnikiem.


Spalinowe - skierowane są głównie do profesjonalistów, którzy często przycinają żywopłot otaczający sporej wielkości działkę bądź np. w parku. Posiadają dużą moc, co zapewnia ogromną wydajność pracy, a dodatkowo mogą pracować także na wilgotnej powierzchni. Minusem są spaliny oraz hałas jaki wytwarzają.

 

Wybierając nożyce, niezależnie od ich rodzaju należy zwrócić uwagę na parę parametrów. Po pierwsze długość ostrza, od której zależy tempo pracy. Nożyce akumulatorowe i ręczne posiadają zazwyczaj ostrza o długości ok. 12-28 cm przez co świetnie sprawdzą się przy mniejszych krzewach. Do większych roślin polecane są natomiast nożyce spalinowe o ostrzach powyżej 50 cm długości. Pozostając przy ostrzach, możliwość ich wymiany dają nożyce akumulatorowe. Wymiana końcówek jest bardzo łatwa i do jej wykonania nie potrzebne są żadne narzędzia. Ostatnim, i najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Narzędzia ręczne wymagają dużego skupienia w czasie pracy, natomiast automatyczne nożyce mają w wyposażeniu szereg zabezpieczeń przed wypadkami. Do takich zabezpieczeń zaliczamy m.in. hamulec lub gumową końcówkę na ostrzu, która amortyzuje kontakt z podłożem w przypadku, gdyby nożyce wypadły z rąk. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 600 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-06
jest ok
2024-09-02
Przesyłka mogłaby być bardziej zabezpieczona w środku.
pixel