Darmowa dostawa od 200,00 zł

Zakup działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?

2022-11-14
Zakup działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej to poważny krok. Wybór miejsca odpowiedniego na lokalizację Twojego wymarzonego domu powinien być dobrze przemyślany. Co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru działki? Co warto przeanalizować poza lokalizacją, ceną oraz wielkością?

Zakup działki – o czym musisz pamiętać?

Marzysz o własnym domu? Na pewno domyślasz się więc, jak istotne jest jego odpowiednie położenie. Każda osoba i każda rodzina jest inna, ma inne potrzeby i wymagania, dlatego wybór działki być maksymalnie do Ciebie dopasowany

Zanim zabierzesz się za planowanie budowy, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej? 

Weryfikację działki powinieneś rozpocząć od sprawdzenia ksiąg wieczystych. Ich analiza jest bezpłatna, ale i konieczna, aby upewnić się, że działka ma uregulowane wszystkie kwestie prawne, własnościowe i finansowe.   

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Przed zakupem interesującego Cię gruntu koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami:

  • kto jest właścicielem działki,
  • czy działka ma jakieś obciążenia, na przykład obciążenie służebnością lub innym prawem rzeczowym,
  • czy działka jest obciążona hipoteką.

Dzięki takim informacjom nie kupisz kota w worku. Wszystkie informacje możesz zdobyć w wygodny sposób we własnym domu – wystarczy, że odwiedzisz stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości.

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej w Urzędzie Gminy?

Kolejnym krokiem, który musisz wykonać przed zakupem działki, jest wizyta w Urzędzie Gminy, pod który podlega wybrana działka. Na miejscu możesz zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu sprawdzisz, jakie są warunki zabudowy dla wybranej przez Ciebie przestrzeni. Możesz sprawdzić to również zdalnie, ponieważ niektóre gminy udostępniają swoje plany w internecie.   

Może się zdarzyć, że teren, na którym znajduje się Twoja potencjalna działka, nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego. Wtedy musisz zgłosić się do Urzędu Gminy ze specjalnym wnioskiem, na podstawie którego otrzymasz warunki zabudowy.  

Gdy w Urzędzie Gminy otrzymasz informację, że działka, którą wybrałeś, jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną, możesz śmiało decydować się na zakup. Pamiętaj jednak, by przed podjęciem decyzji upewnić się, jaka jest jej dokładna powierzchnia, kształt, czy jest ona zabudowana, czy może porastają ją drzewa. Warto to wziąć pod uwagę także planując aranżacje ogrodu – teren zalesiony będziesz musiał wcześniej przekopać łopatą. Musisz zdobyć te wszystkie informacje przed zakupem, bo tylko wtedy dowiesz się, czy na danej działce może znaleźć się budynek, który sobie wymarzyłeś. Dopiero po dokładnej analizie działki przez architekta możesz być pewien, że dom zgodny z Twoimi oczekiwaniami może na niej stanąć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki – ukształtowanie, lokalizacja i otoczenie

Sprawdziłeś księgi wieczyste i rozmiar, a także kształt działki? Następną rzeczą, którą musisz przeanalizować, jest ukształtowanie jej przestrzeni. Niezbędna będzie więc analiza terenu, usytuowanie Twojej przyszłej działki wobec stron świata i upewnienie się, że prowadzi do niej droga dojazdowa. Nie bez znaczenia jest także gleba, jaka znajduje się na działce, a szczególnie jej nośność i przepuszczalność. Te informacje możesz pozyskać z map geodezyjnych, dostępnych w wydziałach geodezji gmin lub w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.   

Bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie, czy Twój przyszły dom nie będzie znajdował się na terenie z ograniczeniami konserwatora zabytków czy ograniczeniami przyrodniczymi. Trzeba się do nich bezwzględnie stosować.  

Kolejna ważna sprawa to otoczenie działki. Zanim zdecydujesz się na zakup działki budowlanej, sprawdź, co znajduje się w jej sąsiedztwie. Może w jej pobliżu zlokalizowane są obiekty, które niekoniecznie przyczyniają się do komfortu mieszkania, na przykład drogi szybkiego ruchu, fabryki lub hałaśliwe sąsiedztwo? Lepiej sprawdzić to przed podjęciem decyzji o zakupie, niż zorientować się już podczas budowy wymarzonych czterech kątów.  

Uzbrojenie terenu ma znaczenie

Przed zakupem działki należy sprawdzić, jaki jest stan zagospodarowania terenu. Co to znaczy? Trzeba się upewnić, czy w okolicy znajdują się sieci niezbędne do komfortowego życia, czyli wodociągowa, energetyczna i kanalizacyjna. Pamiętaj, by sprawdzić, czy przez teren wybranej przez Ciebie działki nie przebiegają media, które mogą wykluczyć z zabudowy część gruntu.  

Nawet jeśli działka jest najpiękniejsza na świecie, wcale nie oznacza to, że nadaje się pod budowę. Doprowadzenie lub przygotowywanie uzbrojenia, zwłaszcza w lokalizacji oddalonej od innych zabudowań, może być poważnym problemem i dużym kosztem, który nie zawsze ma sens. W ramach uzbrojenia warto też sprawdzić drogi dojazdowe, szczególnie utwardzone – na pewno będą one przydatne podczas budowy.  

Zakup działki budowlanej – koszty

Zakup działki budowlanej to zwykle duży koszt, ale czego się nie robi, by spełniać swoje marzenia? W końcu to na niej będzie toczyć się Twoje przyszłe życie. Koszty zakupu działki budowlanej mogą być rozmaite – ciężko podać nawet przykładowe widełki. Wszystko zależy od jej lokalizacji, rozmiaru, uzbrojenia… Wierzymy, że uda Ci się znaleźć działkę o idealnej relacji lokalizacji do ceny!  

Pozostaje zatem rozpocząć poszukiwania! Trzymamy kciuki za to, by wybrana przez Ciebie działka spełniła wszystkie Twoje oczekiwania. Na pewno uda Ci się znaleźć i kupić wymarzony grunt!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

szpadel nierdzewny z trzonkiem do drenarki ostry łopata

szpadel nierdzewny z trzonkiem do drenarki ostry łopata

136,99 zł brutto123,29 zł brutto616.45 pkt.
szpadel stalowy z trzonem 120 cm

szpadel stalowy z trzonem 120 cm

89,99 zł brutto80,99 zł brutto404.95 pkt.
szpadel do darni trawników łopata do trawy obcinak

szpadel do darni trawników łopata do trawy obcinak

37,99 zł brutto34,19 zł brutto170.95 pkt.
obejma do rur cybant opaska fi 26 mm stalowa - 2 szt.

obejma do rur cybant opaska fi 26 mm stalowa - 2 szt.

9,99 zł brutto8,99 zł brutto44.95 pkt.
obejma do rur cybant opaska fi 42 mm stalowa - 2 szt.

obejma do rur cybant opaska fi 42 mm stalowa - 2 szt.

13,99 zł brutto12,59 zł brutto62.95 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 450 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
otrzymany towar zgodny z opisem, szybka realizacja
2024-07-02
bardzo fajna pomoc i obsługa
pixel