Czym jest styrobeton i jakie ma zastosowanie?

2022-11-14
Czym jest styrobeton i jakie ma zastosowanie?

W branży budowlanej cały czas pojawiają się innowacje. Nowe materiały i nowe rozwiązania sprawiają, że wykonywanie remontów czy budowa nowych obiektów nie są dziś tak trudne i wymagające jak kiedyś. Do takich innowacji zalicza się styrobeton – nowoczesny materiał, dzięki któremu izolowanie i wypełnianie są znacznie łatwiejsze.

Styrobeton – co to jest?

Czym jest styrobeton? To specjalna mieszanka, składająca się z granulatu styropianowego, wody oraz cementu. Całość spaja specjalny środek chemiczny, który ma właściwości wiążące. Ta gotowa mieszanka jest samorozlewna. Podaje się ją za pomocą pompy ślimakowej i w określonych przypadkach działa ona zdecydowanie lepiej niż tradycyjny beton. Sprawdzi się nie tylko podczas wykonywania remontów budynków zbudowanych wiele lat temu, ale też w nowoczesnym budownictwie.

Dlaczego styrobeton jest taki popularny?

Pojawienie się tego materiału budowlanego niemal natychmiast sprawiło, że stał się on bardzo popularny. Budowlańcy docenili styrobeton – opinie specjalistów mówią same za siebie. Wszystko przez to, że ten materiał budowlany jest bardzo lekki, nawet 12 razy lżejszy niż klasyczny beton, w związku z czym doskonale się sprawdza jako wypełnienie wylewek, szczególnie na wyższych kondygnacjach. Tradycyjny beton na wyższych piętrach wymaga dodatkowych wzmocnień, które nie są potrzebne w przypadku lekkiego styrobetonu.

Z tego też powodu ten innowacyjny materiał jest doskonały podczas remontów starych budynków. Wiekowe konstrukcje często są dość delikatne, dlatego waga materiału ma niebagatelne znaczenie. Styrobeton nie tylko je utrwala, ale też zapewnia całej budowli stabilność. Nie bez znaczenia w przypadku wiekowych konstrukcji są też właściwości ognioodporne styrobetonu.

Jeszcze jedną zaletą tego materiału, która przyczyniła się do jego popularności, są właściwości termiczne. Materiał ten jest aż 10-krotnie lepszym izolatorem termicznym niż tradycyjny beton. Mało tego – styrobeton dobrze izoluje także akustycznie. Ma więc same zalety!

Styrobeton – zastosowanie

Możesz wykorzystać styrobeton zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i w mieszkalnym. Ten materiał ma więcej zastosowań niż myślisz! Styrobeton sprawdzi się jako: 

  • lekkie wypełnienie stropów oraz podłóg – jak już wspomnieliśmy, nie obciąża konstrukcji budynku i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia,
  • izolator termiczny ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych,
  • izolator termiczny pomiędzy kondygnacjami (np. między piwnicą a parterem),
  • izolator termiczny fundamentów – najczęściej ścian fundamentowych w istniejących już budynkach, w których tradycyjne ocieplenie wpłynęłoby na stabilność i konstrukcję budynku,
  • izolator termiczny stropodachów – najczęściej w istniejących budynkach lub w takich, w których dach jest ciężki, a ocieplenie wymaga wzmocnienia konstrukcji,
  • izolator akustyczny pomiędzy kondygnacjami w domach wielorodzinnych oraz w budynkach przemysłowych,
  • wypełnienie konstrukcji poziomych,
  • wypełnienie pustych ścian,
  • w zastępstwie styropianu do ocieplenia ścian,
  • lekka wylewka na balkon czy taras,
  • wypełnienie między instalacjami,
  • wylewka w basenach – sprawdza się nie tylko jako podłoże, ale też jako izolacja zapobiegająca wychładzaniu się wody.

Rodzaje styrobetonu

Zainteresował Cię ten produkt? Nic dziwnego – warto poznać bliżej styrobeton. Na początek warto zapoznać się z różnymi jego rodzajami, co pozwoli dobrać produkt zgodny z zapotrzebowaniem. Jaki styrobeton wybrać

Styrobeton w workach 

To najlepsze rozwiązanie – gotowa mieszanka musi tylko zostać wymieszana z wodą w pojemniku zgodnie z zaleceniami producenta.

Moduły styrobetonowe

Łatwe w łączeniu moduły nie wymagają zespalania cementem czy szpachlą. Wykonane z nich ściany są odporne na uszkodzenia, a dzięki temu, że nie mają wielu łączeń, są wyjątkowo skutecznym izolatorem termicznym. Takie płyty można dowolnie przycinać, dzięki czemu łatwo je dopasować do swoich potrzeb. Nie musisz się ich obawiać –  doświadczenia innych użytkowników ścian z modułów mówią, że można na nich wieszać szafki czy ciężkie przedmioty.

Granulat styropianowy do samodzielnego przygotowania materiału

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować styrobeton, możesz to zrobić z łatwością! Wystarczy zachować odpowiednie proporcje, by uzyskać produkt o identycznych właściwościach, co gotowa mieszanka. Aby go stworzyć, wystarczą Ci cement, granulat styropianowy i woda, a także zestaw wiader lub betoniarka. Warto jednak uzupełnić mieszankę substancją, która zwiąże i zespoli całość, by była ona bardziej odporna na uszkodzenia.

Styrobeton – cena

Na koniec jeszcze kilka słów o kosztach, które trzeba ponieść, wybierając  styrobeton. Cena tego materiału nie jest wysoka, ale oczywiście wszystko zależy od producenta. 100-litrowe opakowania można kupić już za kilkadziesiąt złotych, więc finalny koszt zależy od tego, ile styrobetonu będzie Ci potrzebne i jaką markę wybierzesz.

Styrobeton nie jest natomiast najlepszy do budowy i ocieplania ścian nośnych. Ten materiał nie sprawdzi się jako wypełnienie elementów konstrukcyjnych. Pamiętaj również, by nie suszyć styrobetonu, bo straci swoje właściwości.

W innych przypadkach warto sprawdzić ten materiał. Jego wszechstronne zastosowanie i właściwości izolacyjne mówią same za siebie – sam spróbuj!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 604 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-17
Bardzo sprawnie zrealizowana obsługa zamówienia. Przesyłka przyszła szybko, szybciej niż pierwotne założenie. Produkt spełniający wszystkie oczekiwania
2024-09-11
Bardzo sprawnie wszystko super
pixel