Jesienne porządki - jakie prace wykonać przed zimą
Jesienne porządki w ogrodzie mogą zająć sporo czasu, jednak są niezbędne do wykonania przed zbliżającym się okresem zimowym. Zanim nadejdą pierwsze mrozy, istotne jest odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy. Jakie prace wykonać w ogrodzie przed zimą? Jak uporządkować ogród w czasie jesieni? Odpowiadamy!
Jeżeli posiadasz ogród to jesienne porządki z pewnością Cię nie ominą! Aby rośliny przetrwały zimę w dobrym stanie, trzeba zadbać o ich odpowiednią ochronę w okresie minusowych temperatur. Właściwego przygotowania wymagają także drzewa, trawnik oraz infrastruktura ogrodowa, do której należą również meble czy altana. Przed zakończeniem obecnego sezonu obowiązkiem jest usunięcie opadłych suchych liści oraz przycięcie gałęzi drzew i krzewów. Ważnym krokiem jest również okrycie przed mrozem wrażliwych roślin i skoszenie trawnika. W tym artykule znajdziecie wskazówki, na co warto zwrócić uwagę podczas przystosowywania ogrodu na zimę.
Jesienne porządki - zacznijmy od trawnika
W czasie jesieni trawę kosimy rzadziej i wyżej niż w okresie letnim - wystarczą dwa koszenia w październiku, ponieważ trawa nie rośnie już tak intensywnie. Ostatnie koszenie powinno zostać przez nas wykonane na przełomie października i listopada. Warto przeprowadzić także aerację trawnika, gdyż po sezonie letnim murawa wymaga rozluźnienia - do tego celu posłuży nam aerator. Podczas prac porządkowych przed zimą należy dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek, warstwy obumarłych części roślin czy mchów. Liście z trawnika można usuwać za pomocą grabi - najlepiej sprawdzą się tu lekkie, plastikowe lub metalowe grabie wachlarzowe. Bardzo pomocny będzie także odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy, który znacznie przyspieszy prace. Zgrabione liście można przeznaczyć na kompost (o tym, jak zrobić domowy kompostownik pisaliśmy poprzednio tutaj), lub przełożyć do worków i zutylizować.
Do listy najważniejszych prac podczas jesiennych porządków zaliczamy:
- Usunięcie suchych, opadłych liści z trawnika.
- Skoszenie trawy na koniec października/początek listopada.
- Zabezpieczenie delikatnych roślin przy pomocy włókniny.
- Podlanie roślin przed nadejściem pierwszych przymrozków.
- Obwiązanie sznurkiem rozłożystych krzewów tak, by nie połamał ich śnieg.
- Przycięcie suchych i obumarłych gałęzi.
- Przykrycie korzeni korą lub gałęziami.
- Schowanie mebli ogrodowych do budynku.
- Zabezpieczenie altany ogrodowej przy pomocy lakierobejcy.
- Dokładne oczyszczenie i schowanie narzędzi ogrodowych.
Jesienne porządki – czas na rabaty
Rabaty roślin jednorocznych wymagają jesiennych porządków. Z rabaty należy usunąć resztki uprawianych roślin jednorocznych oraz wszystkie chwasty. Następnie rabatę nawozimy kompostem lub obornikiem – jeśli nie mamy żadnego z nich, możemy wykorzystać w tym celu nawozy sztuczne. Przed zimą rabaty powinno się dokładnie przekopać i pozostawić ziemię w tzw. ostrej skibie. Jesienne prace na rabatach roślin wieloletnich wyglądają inaczej. W tym przypadku należy przyciąć i usunąć uschnięte części nadziemne bylin – pozostawmy jednak to, co może stanowić ozdobę ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Kolejno należy usunąć i spalić trzeba wszystkie części roślin z objawami chorób oraz wygrabić z rabaty wszystkie opadłe liście. Porządkując przed zimą ogród nie zapominajmy także o obfitym podlaniu przed pierwszymi przymrozkami rosnących w gruncie roślin dwuletnich oraz zimozielonych krzewów liściastych i iglastych. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą wilgotność podłoża i będą mogły pobierać zimą wodę z gleby, gdy nie będzie ona zamarznięta.
Przycinanie drzew i krzewów w czasie jesiennych prac
Jesienne przycięcie drzew i krzewów nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak zauważymy, że jest taka potrzeba, to najlepiej wykonać te prace wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście. Dzięki temu uniknie się wycięcia zdrowych gałęzi. Do cięcia cienkich gałęzi spokojnie wystarczy sekator, grubsze gałęzie natomiast lepiej wyciąć przy pomocy piły ogrodowej. Ścięte pędy i gałęzie dobrze rozdrobić przy pomocy rozdrabniacza do gałęzi, a następnie przeznaczyć je na kompost.
Nie zapomnij, by zabezpieczyć rośliny przed mrozem
Przed nadejściem zimy i pierwszych ujemnych temperatur, należy odpowiednio zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Nie znaczy to, że trzeba osłaniać je już podczas pierwszych chłodniejszych dni – warto pozwolić roślinom na to, by przyzwyczaiły się do niższej temperatury. Okrycie roślin powinno nastąpić zaraz po pierwszych przymrozkach, a do jego wykonania znakomicie sprawdzi się agrowłóknina. Przekwitnięte rośliny sezonowe, które znajdują się w donicach lub skrzynkach należy usunąć z pojemników, a ziemię spod nich rozrzucić na rabaty w ogrodzie. Donice potem czyścimy, suszymy i przenosimy do pomieszczenia, gdzie będą przechowywane przez okres zimowy.
Posiadając oczko wodne także należy pamiętać, by przygotować je do zimy. Rośliny wodne, które nie nadają się do przezimowania na zewnątrz przenosimy do pomieszczeń. Nad taflą wody rozmieszczamy siatkę, by liście spadające z drzew nie wpadały do wody.