Jaki alarm do domu wybrać? Najlepsze propozycje
Poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech kątach jest bezcenne. Aby zadbać o siebie, swoich bliskich i cały dobytek, warto sięgnąć po alarm do domu. Jaki jednak sprzęt wybrać? Na który model postawić? Jaki alarm do domu jednorodzinnego będzie najlepszy? Podpowiadamy!
Alarm do domu jednorodzinnego, czyli dodatkowa ochrona
Są różne sposoby na zabezpieczenie swojego mieszkania przed włamywaczami. Rolety zewnętrzne, dodatkowe zamki czy nawet antywłamaniowe drzwi to dobre rozwiązania, ale niestety mogą okazać się niewystarczające. Zwłaszcza wtedy, kiedy wyjeżdżasz na dłużej, a dom jest położony na uboczu. Jest jednak sposób na to, by sobie z tym poradzić.
Dobrym krokiem jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu, czyli SSWiN. Czym jest ten system? To bardzo proste – składa się on z urządzeń wykrywających i oznajmiających próbę lub wejście na chroniony obszar, czyli do domu lub na posesję. System, rozpoznając taką aktywność, reaguje sygnałem świetnym, dźwiękowym lub oboma na raz. Najpierw docierają one do centrali, a następnie do właściciela chronionego obiektu.
Takie systemy to doskonały i kompletny sposób na to, by zabezpieczyć swój dobytek. Mogą one być przewodowe lub bezprzewodowe i zwykle składają się z centrali, czujek, sygnalizatorów i manipulatorów.
Jaki alarm do domu wybrać?
System Sygnalizacji Włamania i Napadu to zdecydowanie wystarczający element ochrony budynku jednorodzinnego. Zapewnia on trzeci stopień zabezpieczenia (według rozporządzenia MSWiA), który powinna spełniać ochrona wartości pieniężnych posiadanych i transportowanych na przykład przez przedsiębiorców.
Taki sprzęt poradzi sobie zatem z takimi sytuacjami jak:
- otwarcie drzwi i okien ochranianego obiektu,
- poruszanie się po terenie chronionego obiektu,
- atak na urządzenia i miejsca szczególnie zagrożone.
Takie urządzenie będzie odpowiednie jako alarm do domu jednorodzinnego i świetnie sprawdzi się jako ochrona podczas wyjazdu, urlopu czy innej nieobecności.
Alarm do domu: bezprzewodowy czy przewodowy?
Zarówno SSWiN jak i inne systemy alarmowe składają się z wielu elementów, które trzeba ze sobą połączyć. Tylko wtedy spełnią swoje funkcje i zabezpieczą budynek przed niepowołanymi gośćmi. W tym kontekście ważny jest wybór zestawu o odpowiednich parametrach.
Alarm do domu przewodowy stanowi pewne wyzwanie, ponieważ wszystkie elementy zestawu powinny być ze sobą połączone. Jeśli masz duży dom, to przewody przechodzące przez wszystkie pomieszczenia mogą być uciążliwe. To możliwe, jeśli dopiero planujesz budowę domu lub dopiero ją rozpocząłeś: wówczas możesz umieścić nieestetyczne kable w ścianach czy pod tynkiem. W wykończonym już budynku instalacja takiego systemu to droga przez mękę. W taki przypadku lepiej wybrać bezprzewodowe rozwiązanie.
Bezprzewodowy alarm do domu jest niestety droższy niż ten połączony z kablami, ale dzięki łączności radiowej wszystko działa doskonale. Tańszy jest za to montaż – nie ma żadnego kucia, wiercenia… Po prostu umieszczasz elementy zestawu w odpowiednich miejscach.
Alarm do domu jednorodzinnego – elementy zestawu
Wiesz już, jaki typ alarmu do domu wybrać? Doskonale – teraz pora dopasować do siebie poszczególne klocki w tej układance.
Najważniejszym elementem takiego systemu jest centrala alarmowa. Jej jakość i sprawdzony model są bardzo ważne, ponieważ to od niej będzie zależała skuteczność całego kompletu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Zadaniem tego urządzenia jest odbieranie sygnałów z czujek rozmieszczonych w budynku lub na posesji. Gdy centrala odbiera naruszenie przestrzeni, uruchamia sygnał alarmowy. Obsługuje się ją za pomocą manipulatora, czyli specjalnej klawiatury. Centrala rejestruje zdarzenia i przekazuje informacje o nich do firmy ochroniarskiej lub do właściciela.
Kolejny element to czujki. To właśnie z nich odbiera sygnał centrala – za pomocą kabla lub podczerwieni. Najczęściej czujki wyposażone są w czujniki ruchu, które wykrywają zmiany natężenia promieniowania podczerwonego, które emituje każda osoba, zwierzę czy przedmiot. Nieznane natężenie tych promieni przekazywane jest do centrali, a co za tym idzie, wywołuje alarm.
Jeszcze jednym składnikiem zestawu alarmowego są sygnalizatory. To one podnoszą alarm – wykorzystują do tego dźwięki, światło lub obie te możliwości jednocześnie. Nie są one jednak wystarczające w razie gdy nie ma Cię w domu: muszą być podłączone do systemu powiadamiania służb i właściciela. Zwykle takie powiadomienia to wiadomości telefoniczne, radiowe lub GSM.
Ile kosztuje alarm do domu?
Na koniec jeszcze kilka słów o cenie. Ile kosztuje alarm do domu? To zależy od tego, czy to przewodowy, czy bezprzewodowy zestaw, jak działa, jakie ma funkcje i ile czujek posiada. Zazwyczaj jednak ceny alarmów zaczynają się już od kilkuset złotych. Pamiętaj jednak, by nie oszczędzać na swoim bezpieczeństwie – czasami warto zapłacić nieco więcej za komfort!