Darmowa dostawa od 200,00 zł

ZAWORY

( liczba produktów: 4 )

AUTOMATY SPŁUKUJĄCE - NIEZBĘDNE W KAŻDEJ ŁAZIENCE

 

Spłuczka jest obowiązkowym elementem wykończenia każdej łazienki. Jej rolą jest oczyszczanie misy WC z nieczystości i transportowanie ich przez rurę spustową do szamba lub oczyszczalni. Automat spłukujący ma bardzo prostą konstrukcję, a dobrze dobrany jest dyskretny i funkcjonalny. Można go kupić w zestawie z miską ustępową (tzw. sedes kompaktowy) lub jako osobny element spłukujący. W przypadku zakupu osobno spłuczki, mamy możliwość umieszczenia jej w dowolnym miejscu, dopasowując wielkość i kształt do pomieszczenia.

 

Najczęściej wybierane są spłuczki z tworzywa sztucznego lub ceramiki - są wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia izolacja akustyczna zbiornika spłukującego. Ciche spłukiwanie wody jest komfortowe dla domowników. Niektóre z modeli mają wbudowany system regulacji ilości spłukiwanej wody, co umożliwia kontrolowanie jej zużycia, a co za tym idzie mniejsze rachunki - są to spłuczki z dwoma przyciskami: mniejszym i większym.

 

ZAWORY WODNE

 

Zawory wodne stanowią niezbędny element instalacji wodnych. Zależnie od rodzaju pozwalają na stworzenie ujęcia wody lub zatrzymania jej obiegu w przewodach. Wykonane są z odpornych na korozję materiałów, co zwiększa ich wytrzymałość. Niektóre modele są przeznaczone specjalnie do montażu na zewnątrz - posiadają właściwości zapobiegające zamarzaniu wody. 

 

Zależnie od mechanizmu działania wyróżnia się dwa podstawowe zawory: zawór kulowy - posiadający wewnątrz mechanizmu kulę zamykającą lub otwierającą przepływ wody, jest on najczęściej stosowanym rodzajem zaworu; oraz zawór grzybkowy - posiada uszczelniony trzpień, który zamyka drogę dla wody po przekręceniu pokrętła. Wśród najpopularniejszych zaworów wyróżniamy jeszcze elegancki zawór kątowy - przeważnie stosowany jako zawór pralkowy ze względu na to, że o wiele lepiej się prezentuje.

 

Zawór zależnie od zastosowania może albo odcinać dostęp wody, albo sterować jej kierunkiem płynięcia. Przeważnie zawory stosuje się właśnie do pierwszej czynności i odcinania dopływu cieczy. Dzięki nim można ocalić przed zalaniem mieszkanie swoje lub sąsiadów poniżej w przypadku, gdy dojdzie do nagłej awarii. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku prac remontowych, wymagających ingerencji w hydraulikę i napraw instalacji hydraulicznych. Odcięcie wody jest wtedy konieczne do tego, by dało się przeprowadzić prace. Zawory warto zakręcić także podczas wyjazdu na wakacje i dłuższej nieobecności w domu. 

 

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO ZAWORU

 

Zawory kulowe oraz modele grzybkowe mają różne zastosowanie w zależności od ich średnicy. W standardowych instalacjach wodnych do podłączania wężyków i rur stosuje się zazwyczaj zawór ? cala. Zawór ? cala ma z kolei zastosowanie np. w odcinaniu wody przy domowych filtrach i oczyszczalniach montowanych przy kuchennych bateriach. Zawór ? cala jest zazwyczaj wyposażony w śrubunek, co oznacza iż jego zamknięcie ma formę charakterystycznego motylka i wiąże się z o wiele większą siłą, jaką należy włożyć w zmianę pozycji zaworu. Zawory stosuje się nie tylko do odcinania dopływu wody do pojedynczych urządzeń lub elementów instalacji, ale i do odcięcia wody w całej instalacji. 

 

RODZAJE ZAWORÓW

 

Zawór czerpalny - daje dostęp do wody w pomieszczeniach gospodarczych lub na zewnątrz budynków. Jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Zawory czerpalne są przystosowane do podłączania węża ogrodowego, który dzięki temu może służyć do nawadniania ogrodu. Do zaworu czerpalnego można przytwierdzić także elastyczny przewód do pralki, przez co znajdzie ona także zastosowanie w domowej pralni.

 

Zawór kątowy, grzybkowy i kulowy - wszystkie te typy mają za zadanie odcinanie przepływu wody w instalacjach w przypadku awarii systemu. Pozwala to zapobiec zalaniu mieszkania lub dodatkowemu zwiększeniu powstałych już uszkodzeń. Różnią się budową i działaniem. Zawory grzybkowe w korpusie zostały wyposażone gniazdo z elementami uszczelniającymi, które po przekręceniu grzybka zamykają dostęp wody. W zaworach kulowych zastosowano natomiast obrotowe kule z przelotem, które po przesunięciu kurka zamykają lub otwierają przepływ. Zawory kątowe przeznaczone są z kolei do montażu w widocznych miejscach, na przykład w łazienkach lub kuchniach ? wyróżniają się eleganckim wyglądem. Możesz zamontować je na przykład w spłuczkach lub pralkach.

 

Zawór do zmywarki lub innych sprzętów AGD, które do swojego działania wymagają dostępu do wody - zabezpiecza przed pobieraniem wody poza czasem pracy urządzenia. By zadbać o dobry stan zmywarki lub pralki warto wybrać zawory wyposażone w dodatkowe filtry, co pozwoli zapobiec częstszym awariom i kosztownym naprawom sprzętu. Zawór do pralki nie musi za to spełniać norm związanych z obsługą wysokich temperatur, gdyż pobierana woda jest zawsze zimna i ogrzewana dopiero w samym urządzeniu.

 

Zawory specjalne - sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagane jest nietypowe działanie. Wśród nich wyróżnia się m.in. modele zwrotne, które pozwalają na przepływ wody w tylko jednym kierunku, zawory antyskażeniowe idealne do instalacji wody pitnej, a także filtry skośne usuwające zanieczyszczenia mechaniczne z cieczy.

 

ZAWORY GRZEJNIKOWE

 

Podczas sezonu jesienno-zimowego i spadku temperatury na zewnątrz, trzeba uruchomić ogrzewanie wewnątrz budynków. Każdy z systemów ogrzewania musi być wyposażony w zawory grzejnikowe, które montuje się na grzejniku centralnego ogrzewania. Zawory te umożliwiają korzystanie z kaloryfera. Ich zakończenie stanowi głowica termostatyczna z pokrętłem, przy pomocy którego można regulować natężenie emitowanego ciepła. Termostat grzejnikowy można zakupić w zestawie z zaworem lub osobno. Daje on możliwość regulacji przepływu wody i poziomu natężenia ciepła tak, by temperatura w mieszkaniu była optymalna do naszych preferencji. Budowa zaworu do kaloryfera jest prosta w związku z czym łatwo dobrać ich wygląd do całej instalacji i danego wnętrza. Inne zawory będą pasować do łazienki, a inne do salonu czy sypialni.

 

Warto przyjrzeć się dwóm rodzajom zaworów grzejnikowych, które należy dopasować do swojego systemu ogrzewania. Zawór grzejnikowy kątowy sprawdzi się w miejscach, gdzie przyłącza znajdują się równolegle do grzejnika. Z kolei zawór grzejnikowy prosty stosuje się wtedy, gdy podłączenie odbywa się w tej samej linii. 

 

Zawory grzejnikowe termostatyczne pełnią bardzo ważną rolę i pozwalają na oszczędzanie energii. Jeżeli nie korzystamy z danego pomieszczenia, lub jego ogrzewanie nie jest konieczne, to w prosty sposób można wyłączyć w nim dopływ ciepła. 

 

Wybierając odpowiedni zawór należy zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia. Jest on zależny od tego, czy kaloryfer zasilany jest bocznie, czy od dołu typu V. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór gwintu, który trzeba dopasować do instalacji. Można wybrać wszystkie elementy osobno lub zdecydować się na zakup całego zestawu z termostatem. Zawór grzejnikowy prosty może mieć głowicę z gwintem albo zatrzaskiem. Jeżeli grzejnik jest już wyposażony w zawór, to do takich instalacji przyda się model na zatrzask lub nakręcany. Zarówno zawór grzejnikowy kątowy i prosty może mieć różnorodne głowice. Pierwszym modelem jest głowica z czujnikiem wbudowanym, montowana w pozycji poziomej w pomieszczeniach. Tego modelu nie mogą jednak przysłaniać meble, ani zasłony czy firany. Z kolei zawór grzejnikowy kątowy z czujką wyniesioną montuje się w pozycji pionowej i można ją stosować także tam, gdzie jest firana lub zasłona. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 417 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
jestem zadowolona
2024-06-19
wszystko ok
pixel