Darmowa dostawa od 200,00 zł

Odchwaszczanie trawnika – czym i kiedy odchwaszczać trawnik?

2023-05-26
Odchwaszczanie trawnika – czym i kiedy odchwaszczać trawnik?

Piękny, gładki trawnik to chluba każdego domatora. Jego uzyskanie wiąże się jednak z ciężką pracą, która obejmuje nie tylko wyrównanie powierzchni czy koszenie, ale też usunięcie z trawnika niepożądanych roślin. Kiedy odchwaszczać trawnik? Jakich preparatów użyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega odchwaszczanie trawnika?

Na początek proste wytłumaczenie, czym w ogóle jest tytułowy zabieg. Odchwaszczanie to nic innego jak usuwanie chwastów. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • ręcznie,
  • mechanicznie,
  • chemicznie.

Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy odchwaszczać trawnik. Najlepszy moment to zdecydowanie późna wiosna lub wczesna jesień, ponieważ to właśnie wtedy chwasty aktywnie wzrastają, są dobrze widoczne i najprościej je usunąć. Zanim się za to zabierzesz, polecamy odpowiednie przygotowanie. Nie jest to jednak nic wymagającego – wystarczy na 2 tygodnie przed planowanym odchwaszczaniem zastosować nawóz do trawników.  

Ręczne odchwaszczanie młodego trawnika

Zacznijmy od ręcznego, klasycznego usuwania chwastów. Sprawdzi się ono na niewielkiej przestrzeni, w przypadku pojedynczych roślin będących we wczesnym stadium wzrostu. Odchwaszczanie najlepiej wykonywać gdy gleba jest wilgotna, czyli po opadach: wówczas łatwiej wyrwać chwasty razem z korzeniami. Większe, rozrośnięte rośliny możesz usuwać za pomocą motyki.

Mechaniczne odchwaszczanie trawnika

Na większych i bardzo zachwaszczonych powierzchniach lepiej sprawdzi się odchwaszczanie mechaniczne, czyli z zastosowaniem specjalnych urządzeń. Jeśli chwasty wymknęły się spod kontroli, ich ręczne usuwanie będzie naprawdę czasochłonne. W takim przypadku lepiej skorzystać z wertykulatora. To urządzenie wertykuluje trawę, pionowo nacinając darń, napowietrzając ją i usuwając chwasty czy mech.   

Wertykulatory występują w wersji elektrycznej oraz manualnej – ręczny wertykulator na pewno pozwoli Ci osiągnąć oczekiwany efekt, a napowietrzanie gleby i usuwanie chwastów zajmie Ci znacznie mniej czasu niż ręczne wykopywanie roślin jedna po drugiej.  

Chemiczne odchwaszczanie trawnika

Na koniec zostawiliśmy wykorzystanie środków chemicznych. Nie wszyscy chcą to robić, ale jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, wybierz herbicydy selektywne. Dlaczego warto z nich skorzystać, planując odchwaszczanie trawnika? Preparaty te zakłócają procesy życiowe chwastów, ale trzeba wiedzieć, że cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Jego skuteczność jest uzależniona od warunków pogodowych, a najlepsze rezultaty uzyskuje się przy ciepłej, wilgotnej glebie i łagodnej temperaturze. Zanim zastosujesz chemiczne środki, wzmocnij trawnik dedykowanym nawozem, a bezpośrednio przed opryskiem nie koś trawy. Takie działania wesprą działania herbicydów. 

Jesteśmy pewni, że dzięki naszemu tekstowi wiesz więcej o usuwaniu chwastów i wybierzesz metodę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości. Odchwaszczanie młodego trawnika jest niezbędne, by cieszyć się pięknym ogrodem, a akcesoria do jego wykonania znajdziesz w naszym sklepie. Zapraszamy na zakupy!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 341 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Bardzo sprawnie i fachowo,produkt dobrej jakości.
2024-05-08
Super obsługa !
pixel