Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Luty - miesiąc pierwszych prac wiosennych w ogrodzie

2023-01-25
Luty - miesiąc pierwszych prac wiosennych w ogrodzie

Luty zgodnie ze staropolskim powiedzeniem „Idzie luty, podkuj buty” lubi zaskoczyć nas bardzo mroźną i śnieżną pogodą. Jednak pomimo to, luty jest już miesiącem, w którym należy rozpocząć niektóre z prac ogrodniczych przygotowujących ogród do wiosny. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie w tym czasie i jak zadbać o sad, warzywniak czy ogród ozdobny? Odpowiadamy w poniższym artykule.

W ogrodzie jeszcze zima, lecz coraz mniej czasu pozostaje do wiosny. Luty jest miesiącem, w którym zdarzają się często siarczyste mrozy i spore opady białego puchu. Drzewa i krzewy przebywają w okresie spoczynku, który zostanie przerwany przez wiosenną wegetację.

Pora zastanowić się, co można robić w lutym w ogrodzie? Do najważniejszych zadań należy przycinanie drzewek i krzewów, oczyszczanie iglaków z martwych igieł, bielenie pni, zimowe opryski, dokarmianie ptaków, a także wysiew wczesnych kwiatów i warzyw.

Ogród warzywny w lutym

Posiadając ogród warzywny, prace ogrodnicze należy rozpocząć już właśnie w lutym. Najistotniejsze jest wtedy zaplanowanie nowych grządek, przygotowanie szklarni, tunelu i sprzątnięcie zeszłorocznych liści.

 1. Planowanie układu grządek – wybierz już teraz, jakie warzywa posadzisz lub posiejesz.
 2. Sprzątnij zeszłoroczne grządki i usuń z nich liście.
 3. Przygotuj szklarnię lub tunel do nowego sezonu – umyj okna szklarni, przygotuj ziemię i użyźnij ją np. obornikiem.

Luty to dobry miesiąc by rozpocząć rozsady pomidorów, papryki, cebuli, sałaty, kapusty i pora. Warzywa te mają długi okres wegetacji, stąd śmiało mogą zostać posadzone tak wcześnie. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku rozsadów są specjalne doniczki i tzw. wielodoniczki, które pozwalają zaoszczędzić ziemię i zużywają mniej nasion. Pamiętać należy jednak o tym, by dobrać je odpowiednio do wielkości siewek.

Po upływie ok. 4 tygodni siewki przenosi się do mniejszych doniczek lub inspektu. Natomiast czas na ich wsadzenie do gruntu przypada dopiero wtedy gdy jesteśmy pewni, że nie zagrożą im już przymrozki. Uwaga - pomidory sadzimy w gruncie dopiero po 15 maja.

Wadą wielodoniczek jest fakt, że zajmują sporo miejsca. Jeśli nie mamy go na tyle, to radzimy użyć doniczek. Ziemia do wysiewu nasion powinna posiadać pH 6,5 a także być lekka, pulchna i żyzna. W sklepach lub centrach ogrodowych można kupić ziemię spełniającą powyższe wymagania. Krążki lub doniczki torfowe są dobrym pomysłem do zastosowania przy siewkach. Gdy roślinki lekko już wyrosną, nie trzeba wyciągać ich z ziemi – wystarczy zasadzić razem z krążkiem czy doniczką prosto do gruntu.

Drzewa iglaste i owocowe w lutym

Do jednego z najważniejszych zadań ogrodowych w lutym należy zimowe przycinanie drzew i krzewów. Zatroszczyć należy się o wszystkie drzewka – zarówno owocowe, jak i dekoracyjne.  Zimą przycinamy jabłonie, grusze oraz późno dojrzewające śliwy, a także orzechy włoskie. Pozostałe drzewa owocowe (takie jak wiśnie, czereśnie, czy wcześnie dojrzewające śliwy) przycinamy latem, po ich owocowaniu.

Nie zapomnijmy też o krzewach owocowych – porzeczki i agrest także przycinamy zimą. Jeżeli w jesieni posadziliśmy czarną lub czerwoną porzeczkę, to w lutym warto przyciąć ją bardzo krótko (do 3 oczka), by pobudzić jej wzrost. Porzeczki czerwone przycina się w pierwszym roku po posadzeniu. Kolejne przycinanie następuje dopiero po 4-5 latach. Czarne porzeczki natomiast wymagają przycięcia dopiero w 4 roku od zasadzenia.

 • Należy pamiętać, by po przycinaniu drzewek owocowych zabezpieczyć rany maścią ogrodniczą.
 • Z drzewek owocowych trzeba usunąć tzw. mumie, czyli zeszłoroczne zaschnięte owoce.
 • Do końca lutego warto także pobielić wapnem pnie drzewek owocowych. Bielenie pni przeprowadza się w celu ochrony kory przed powstawaniem ran. Nocą temperatura spada poniżej zera, przez co pobudzona słońcem warstwa podkorowa przemarza i powstają pęknięcia. Wapno natomiast skutecznie ogranicza nagrzewanie się kory drzewek.

Poza drzewami owocowymi, dekoracyjne drzewka i krzewy także wymagają naszej uwagi. Przyciąć należy te z nich, które kwitną latem i jesienią. Nie przycinamy natomiast krzewów kwitnących wiosną – jeśli to zrobimy, nie zakwitną w tym roku. Poza przycinaniem warto przy okazji usunąć uszkodzone i złamane gałęzie, a także te rosnące do środka krzewu lub krzyżujące się. Gałęzie w czasie zimy są niejednokrotnie wystawione na ciężką próbę. Pierwszym szkodliwym czynnikiem jest mróz, a drugim śnieg. Ciężki, mokry śnieg to olbrzymie obciążenie dla gałęzi drzew i krzewów. Prowadzi on niejednokrotnie do złamania tych części roślin. Dlatego warto regularnie odśnieżać drzewa iglaste i liściaste, by śnieg nie łamał ich pędów. Stare krzewy można radykalnie przyciąć, pozostawiając je na wysokości 20-30 cm nad ziemią. Poprawi to ich kondycję i znacznie odmłodzi.

Jeżeli w ogrodzie znajdują się iglaki, to luty będzie znakomitym miesiącem do przeprowadzenia zimowych oprysków przeciw szkodnikom oraz brązowieniu igieł. Opryski zwiększą także odporność iglaków na choroby grzybowe.

Ogród ozdobny w lutym

Prace do wykonania w ogrodzie ozdobnym w lutym to przede wszystkim kontrola okryw zimowych – należy sprawdzić czy są nadal w dobrym stanie. Jeśli jednak ucierpiały podczas opadów śniegu, to należy zabezpieczyć rośliny ozdobne dodatkową warstwą ochronną – mogą ku temu posłużyć np. gałązki świerka.

Przechowywane zimą bulwy kwiatów ozdobnych należy przejrzeć i wyrzucić te, które zgniły. Pozostałe można zabezpieczyć odpowiednim preparatem antygrzybicznym. Pierwsze bulwy i cebule można już zasadzić w doniczkach – ważne jednak, by przechowywać je w temperaturze ok. 15 stopni. Dzięki temu rozrosną się jeszcze zanim zostaną umieszczone w docelowym gruncie, a wiosną i latem szybciej będą kwitły.

Luty to dobry czas na wysianie roślin jednorocznych, które charakteryzuje długi okres wegetacji. Należą do nich m.in. petunie, begonie czy pelargonie.

Podsumowanie – prace w ogrodzie, które należy wykonać w lutym 

 • Posprzątanie i oczyszczenie ogrodu warzywnego
 • Umycie i sprzątnięcie szklarni, przygotowanie ziemi i jej nawiezienie
 • Zaplanowanie ogródka warzywnego – gatunki warzyw, układ grządek
 • Przygotowanie rozsadów wczesnowiosennych warzyw (por, sałata, cebula)
 • Zasianie pomidorów i papryki do kiełkowników lub wielodoniczek
 • Przycięcie drzew i krzewów owocowych (jabłonie, grusze, agrest, porzeczki)
 • Pobielanie wapnem pni drzewek owocowych
 • Przycinanie drzewek i krzewów dekoracyjnych kwitnących latem i jesienią – bez przycinania tych kwitnących wiosną
 • Opryski iglaków przeciwko szkodnikom i brązowieniu liści
 • Sprawdzenie stanu okryć roślin ozdobnych, usuwanie śniegu zalegającego na drzewach i krzewach
 • Dokarmianie ptaków 

Teraz już wiesz, jakie prace powinno się przeprowadzić w lutym w ogrodzie. Dzięki powyższym wskazówkom zadbasz o swój ogród warzywny, sad, a także ogród ozdobny i wiosną będziesz cieszyć się piękną roślinnością. Kolejne, bardziej zaawansowane prace do wykonania będą w marcu, kwietniu czy maju, ale już teraz możesz wyobrazić sobie ich efekty. W naszym poradniku zadbamy o to, by dostarczyć wielu praktycznych rad na kolejne miesiące prac ogrodowych. Już niedługo pojawi się wpis dotyczący prac ogrodowych w marcu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 251 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-03
Zakup został bardzo szybko zrealizowany. Pełny profesjonalizm. Dziękuję.
2024-01-21
Szybko i skutecznie
pixel