Kwiecień – ogrodowe prace na miesiąc pierwszego kwitnienia
Nazwa „kwiecień” wskazuje, że jest to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć pierwsze rośliny. Jest to czas najpiękniejszego okresu w każdym ogrodzie. Wiosna jest już wyczuwalna w powietrzu, słońce gości coraz dłużej na nieboskłonie i towarzyszą nam coraz przyjemniejsze, dodatnie temperatury. Rośliny budzą się do życia po okresie zimowym. Dla każdego ogrodnika wyższe temperatury i dłuższe dni oznaczają więcej czasu, który należy spędzić przy pracach wiosennych w ogrodzie.
Sezon ogrodniczy rozpoczyna się już na dobre w kwietniu. Rośliny cebulowe zaczynają kwitnąć, tak samo jak drzewa owocowe. Po zimie budzą się także owady i małe ssaki. To miesiąc, w którym każdy ogrodnik musi zabrać się za bardziej intensywne prace na świeżym powietrzu. Po wykonaniu porządków w poprzednich miesiącach nadchodzi czas na pierwsze poważne nasadzenia.
W tym wpisie przedstawiamy wszystkie prace ogrodnicze, które należy wykonać w kwietniu.
Jak zadbać o rośliny ozdobne?
W pierwszej kolejności należy usunąć zimowe osłony zakładane na rośliny wrażliwe na mróz oraz rozgarnąć kopczyki. Zdjęte włókniny i słomiane maty należy wyczyścić i wysuszyć, a następnie schować na kolejny sezon i jesienią ponownie założyć. Kolejnym krokiem jest dokładne uprzątnięcie rabat. Należy wyciąć zeschłe pędy bylin z poprzedniego roku, spulchnić podłoże i usunąć wschodzące chwasty. Podczas spulchniania trzeba uważać na delikatne rośliny cebulowe, by ich nie uszkodzić.
Jeśli gleba w ogrodzie już wystarczająco rozmarzła, można przystąpić do nawożenia roślin. Nawóz należy wymieszać z podłożem, a na koniec podlać ziemię. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, możemy sięgnąć po preparaty o długim czasie działania – wtedy nawożenie nie będzie konieczne tak często, jak przy użyciu innych środków. W przypadku krzewów, ziemię pod nimi warto okryć warstwą ściółki, która ograniczy parowanie wody i pozwoli zaoszczędzić na podlewaniu. Poza tym, ściółka zahamuje także rozwój chwastów i pozytywnie wpłynie na estetykę ogrodu. Pamiętajmy jednak, że popularna kora sosnowa zakwasza glebę, dlatego więc należy ją umieszczać wyłącznie pod gatunkami, które akceptują kwaśne podłoże (sosny, azalie, wrzosy, borówki itd.)
Przycinamy przekwitnięte krzewy ozdobne takie jak wierzby czy forsycje. Podczas pielęgnacji ogrodu powstają odpady organiczne, które można wyrzucić na kompost o ile go posiadamy. Jeśli nie posiadamy kompostownika to warto go założyć. Najlepszym miejscem ku temu będzie zaciemniony kąt ogrodu. Istotne jest, by na kompost wyrzucać tylko zdrowe części roślin i chwasty, które nie zawiązały jeszcze nasion.
Poza roślinami warto pomyśleć też o owadach, które budzą się do życia po zimie. Domki dla owadów pożytecznych ustawione w ogrodzie będą nie tylko praktyczne ale i spełnią dodatkowo funkcję ozdobną.
Jak zająć się roślinami użytkowymi?
W kwietniu można już przejść do sadzenia drzewek i krzewów owocowych, uprawianych w pojemnikach oraz z gołym korzeniem. Należą do nich: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, agrest, porzeczki, maliny i brzoskwinie. Do gruntu wysiewa się nasiona rzodkiewki, marchwi, grochu cebuli, szpinaku i kopru, a także pietruszki (naciowej i korzeniowej). Podczas zakupu nasion, warto wybrać nasiona otoczkowane. Są droższe, ale ich wysiew jest znacznie łatwiejszy, szybciej wzrastają, a wschodzące rośliny rosną równomiernie.
Rośliny owocowe należy przejrzeć także pod kątem szkodników. Szczególną uwagę zwróćmy na oprzędy gąsienic – mogą wprowadzić one spory bałagan w nasze uprawy. Podczas pękania pąków jabłoni, grusz i malin trzeba pozbyć się chrząszczy kwieciaków. Opryski roślin przeprowadzamy natomiast dopiero gdy szkodników jest dużo i wykonujemy je pod wieczór, gdy pszczoły zakończyły już oblatywanie roślin.
Trawnik i pozostałe prace ogrodnicze w kwietniu
Po opiece nad roślinami ozdobnymi i użytkowymi pora zająć się trawnikiem. Oczyszczone i wyrównane podłoże idealnie posłuży jako miejsce na założenie pięknego trawnika – czy to z siewu czy z rolki. Jeżeli posiadamy już trawnik, to przeprowadzamy jego regenerację stosując aerację i wertykulację. W kwietniu należy także zacząć regularnie kosić i nawozić murawę, by dobrze wzrastała.
Wczesna wiosna jest także idealnym momentem na wykonanie dosiewek w trawniku – pamiętajmy by dobrać tę samą mieszankę nasion, która została poprzednio zastosowana. Z trawnika usuwamy też chwasty – najlepiej metodą mechaniczną.
Nie zapominajmy także o roślinach doniczkowych, którymi także należy się zająć. Po pierwsze wymagane jest ich przesadzenie ze zwróceniem uwagi na odpowiednio dobrane podłoże. Z kolei zbyt mocno rozrośnięte rośliny należy rozdzielić. Po przesadzeniu należy sprawdzać stan roślin pod kątem chorób czy szkodników i w razie potrzeby wykonać opryski. Gatunki roślin, które zimą przechodzą w stan spoczynku, teraz, wiosną podlewamy już regularnie i obficiej niż dotychczas.
Jeżeli w ogrodzie posiadamy oczko wodne, to nadeszła już najwyższa pora, by zrobić z nim gruntowny porządek po zimie o ile nie zrobiliśmy tego do tej pory. Należy wyczyścić zbiornik wodny, uruchomić pompę oraz wymienić filtry. Rośliny ze strefy podwodnej i przybrzeżnej należy rozdzielić oraz zasadzić nowe. Gdy temperatura wody utrzymuje wskaźnik powyżej 12ºC zaczynamy także karmienie ryb żyjących w naszym oczku wodnym.