Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jak przygotować teren pod nowy trawnik? 

2024-03-05
Jak przygotować teren pod nowy trawnik? 

Początek wiosny to idealna pora na to, by przygotować ogród. Sadzenie i wysiewanie roślin, odświeżanie grządek, przycinanie krzewów to dopiero początek. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak przygotować ziemię pod trawnik, aby cieszyć się równą i piękną powierzchnią. Zapraszamy do lektury!

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Niezależnie od tego, czy tworzysz nowy trawnik, czy powiększasz ten istniejący, pierwszym etapem zawsze jest odpowiednie przygotowanie ziemi. Proces ten obejmuje kilka czynności, co wiąże się ze sporą ilością pracy. Jednak przejście przez wszystkie etapy oszczędzi Ci trudu w kolejnych latach. Warto więc podejść do tego zadania na poważnie, a efekt zachwyci wszystkich domowników i gości! Jak wyrównać ziemię pod trawnik krok po kroku

Etap 1: usuwanie chwastów

Pierwszy krok w drodze do pięknego trawnika to usunięcie niepożądanych roślin, czyli chwastów. Metod jest kilka, ale najlepsze efekty daje herbicyd nieselektywny, który niszczy zarówno chwasty jednoroczne, jak i te wieloletnie, ponieważ dociera aż do korzeni. Najlepiej użyć go, kiedy chwasty znajdują się w etapie wzrostu, a potem odczekać, by substancja mogła rozłożyć rośliny zagrażające Twojemu trawnikowi. 

Jeśli nie chcesz używać herbicydów w swoim ogrodzie, pozostaje Ci wyposażenie się w grabki i własnoręczne oczyszczanie gleby. W przypadku mniejszych powierzchni nie będzie to trudne, a w przypadku większych trawników przyda się wertykulator ręczny lub elektryczny.

Etap 2: odwodnienie

Kolejny krok to drenaż terenu przygotowanego pod trawnik, szczególnie jeśli planujesz stworzyć go na podmokłym terenie. Ziemia pod trawnik powinna być względnie sucha. Odwodnienie jest stosunkowo łatwe w wykonaniu, ale czasochłonne. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie żwiru lub grubego piasku jako drenażu. W tym celu zdejmuje się około 30 cm gleby i rozkłada warstwę drenażową o grubości 5-10 cm. Po jej solidnym ubiciu można ponownie rozłożyć glebę. Co ważne, teren powinien mieć po tym zabiegu tę samą wysokość co przed drenażem. 

Trawnik ma za dużą powierzchnię na wyłożenie drenażu? Konieczne będzie wykonanie odwodnienia za pomocą rur i odpływów, ale to już zadanie dla specjalistów. 

Etap 3: użyźnienie ziemi

Następny etap to zadbanie o to, by ziemia była gotowa na wzrost. Jak przygotować ziemię pod trawnik? Przede wszystkim trzeba ją przekopać. Zapewne zrobiłeś to podczas wykonywania drenażu, ale jeśli nie było takiej potrzeby, warto spulchnić glebę na głębokość 20-25 cm – najlepiej wtedy, gdy jest wilgotna. Użyj do tego łopaty lub wideł, ewentualnie mechanicznego kultywatora. Podczas przekopywania warto też usunąć chwasty, korzenie i kamienie, a także rozbić większe grudy ziemi. 

Na tym etapie możesz też użyźnić glebę, wymieniając jej wierzchnią warstwę. Czasami wystarczy dodać przepuszczalną ziemię, czasami warstwę kompostu lub piasek, gdy ziemia jest zbyt gliniasta. 

Etap 4: wyrównanie terenu

Ostatnim etapem jest ubicie i wyrównanie ziemi. Jaka ziemia pod trawnik jest najlepsza? Równa! Można zrobić to samodzielnie, krok po kroku, ubijając ziemię butami przez przenoszenie ciężaru ciała na pięty. Po ubiciu całego terenu warto go jeszcze raz przegrabić i ponownie wyrównać. Dopiero kiedy ślady pięt nie będą widoczne, trawnik będzie gotowy. Oczywiście takie działanie sprawdzi się wyłącznie na małych powierzchniach. Na większych lepiej korzystać z wału ogrodniczego

Na koniec niezbędne jest wyrównanie powierzchni. Jak wyrównać ziemię pod trawnik? Możesz wykorzystać do tego płaską deskę. Kładąc ją na ziemi, łatwo sprawdzisz, gdzie są jeszcze obecne nierówności. Jeśli je odnajdziesz, zniweluj je grabiami, a ziemię wsyp do dołków, w których jest jej za mało. Powtarzaj proces tak długo, aż całość będzie idealnie równa.

Po takich zabiegach Twój ogród będzie gotowy na wysiew lub wyłożenie trawy. Możesz być pewien, że będzie on wyglądał zachwycająco! Daj mu tylko trochę czasu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

mini łopatka ogrodowa 37 cm

mini łopatka ogrodowa 37 cm

15,99 zł brutto79.95 pkt.
mini pazurki ogrodowe 32 cm

mini pazurki ogrodowe 32 cm

15,99 zł brutto79.95 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 303 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Bardzo szybko odpowiada i realizuje zamówienia, polecam
2024-04-01
Szybkie zamówienie, polecam
pixel