wiertła do drewna

( liczba produktów: 11 )

Wiertła do drewna służą do wykonywania otworów w drewnie, materiałach drewnopodobnych, płytach meblowych i sklejkach. Wyróżnia się przede wszystkim wiertła krętełopatkowe - piórkowe i puszkowe (środkowce, sedniki). Drewno jest stosunkowo miękkim materiałem, dlatego otwór można w nim wywiercić praktycznie każdym wiertłem. Niestety zły rodzaj wiertła może uszkodzić drewno i spowodować powstanie nierówności i odprysków. Wiertła przeznaczone do wiercenia w drewnie cechują się ostrzem centrującym, dzięki któremu unikniemy przypadkowego ześlizgnięcia narzędzia na początku wiercenia i możemy być pewni, że wywiercony otwór będzie równy na całej głębokości. Wiertła do drewna mają ponadto inny kąt wierzchołkowy i geometrię w porównaniu do wierteł do metalu - dzięki temu lepiej radzą sobie z niejednorodną i włóknistą strukturą drewna.

 

Kluczem do odpowiedniego wiercenia w drewnie jest wyczucie - obroty i nacisk nie mogą być bowiem zbyt duże. Przy wysokich obrotach wiertło przegrzewa się i tępi, co może prowadzić nawet do przepalenia brzegów. Podczas wiercenia należy też co jakiś czas wycofać wiertło, by pozbyć się wiórów, które mogą się posklejać i je zablokować. Do wiercenia w drewnie stosuje się różne wiertła, zależnie od przeznaczenia. Mogą to być klasyczne wiertła lub długie wiertła, służące do wiertarek, których trzpień ma długość 400 mm, 600 mm lub 1000 mm. Spiralne wiertła do drewna są najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym typem - występują w rozmiarach od 3 do 30 mm średnicy i przypominają wiertła do metalu. 

 

Wiertła łopatkowe, proste, nazywane też piórkowymi służą do wiercenia większych otworów - od 10 do 40-50 mm średnicy. Mają kształt łopatki, a ich ostrza ustawione są prostopadle do powierzchni drewna i przedzielone ostrzem centrującym. Otwornice z kolei to wiertła, służące do wykonywania większych otworów (od 14 do 127 mm) - mają kształt pierścieni z zębami tnącymi z jednej strony i centralnym żądłem. Wyrzynają obrys okręgu i dlatego stosuje się je raczej do otworów przelotowych, np. w cienkich płytach meblowych biurek pod maskownice okablowania. Do wykonania dużego otworu z równym dnem i wywierconym środkiem sprawdzi się natomiast wiertło puszkowe, które usunie całą objętość rury. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 604 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-18
Szybko,sprawnie,bez problemów.Polecam!
2024-09-09
Produkt ok, ale nie jest to pistolet przystosowany do grubego węża, tylko posiadający w zestawie przejściówkę.
pixel