Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sierpień w ogrodzie – o czym powinniśmy pamiętać?

2023-08-04
Sierpień w ogrodzie – o czym powinniśmy pamiętać?

Sierpień to czas, w którym cieszymy się dojrzewającymi w ogrodzie owocami i pięknymi kwiatami. Nie oznacza to jednak, że to miesiąc, w którym można pozwolić sobie na leniuchowanie. Jeśli zależy Ci na tym, by ogród cieszył oko w kolejnych sezonach, w sierpniu trzeba zadbać o sporo rzeczy. Co trzeba zrobić w ogrodzie w tym miesiącu? Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze – zbieramy owoce

Na początek – plony! To właśnie w sierpniu zbieramy to, co sadziliśmy i pielęgnowaliśmy przez cały rok. Dlatego właśnie pierwszym i najważniejszym krokiem jest sięgnięcie po dojrzałe już owoce. Pamiętaj o tym, by robić to delikatnie, tak, by nie uszkodzić gałązek. Owoce, które jeszcze potrzebują czasu, możesz zabezpieczyć przed ptakami czy innymi szkodnikami bądź przed opadnięciem. Gałęzie z wyjątkowo obfitymi zbiorami podeprzyj, aby nie zniszczyły ich dorodne owoce. Warto też zebrać te plony, które opadły za wcześnie: nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale też mogą przyczyniać się do chorób roślin lub wabić szkodniki.

Po drugie – dbamy o drzewa i krzewy

Zbiory to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap uprawiania roślin, ale aby sobie je zapewnić, trzeba wykonać wcześniej sporo działań.

Masz jabłonie? Pamiętaj, by wyciąć tzw. wilki, czyli nowe pędy wyrastające ze starych konarów. Pozornie sprawiają one dobre wrażenie i wyglądają na rozrastanie się drzewa, jednak w rzeczywistości odbierają światło i życiodajne substancje owocom. Koniecznie się ich pozbądź!

Wiśnie i czereśnie też warto przerzedzić – najlepiej w drugiej połowie sierpnia, po zbiorach owoców i koniecznie w ciepłe, suche, słoneczne dni (dzięki temu minimalizujemy infekcje chorobami grzybowymi). Nie zapominaj o zabezpieczeniu miejsc po usuniętych gałęziach specjalnym środkiem.

Pielęgnacji po zbiorach wymagają również krzewy. Agrest i porzeczki białe oraz czerwone najlepiej pozbawić najstarszych (5-letnich) pędów, które mają najmniej kwiatów. Rozpoznasz je po ciemniejszej korze. W przypadku czarnej porzeczki wycinamy z kolei pędy 4-letnie. Nieco inaczej działamy w przypadku malin. Po zbiorze wytnij tuż przy ziemi wszystkie pędy, z których zbierałeś owoce. Wyjątek stanowią maliny owocujące również jesienią. Wszystkich gatunków krzewów jagodowych dotyczy jednak jedno – wycięcie wszelkich słabych, zagęszczających się i płożących po ziemi pędów. Niczego dobrego z nich nie będzie.

Na koniec – winorośle i truskawki. Owocujące pędy winorośli warto w sierpniu przywiązać do podpór, a pod koniec miesiąca koniecznie usunąć liście zasłaniające owoce. By ułatwić im dojrzewanie, warto też skrócić tegoroczne pędy. Jeśli natomiast mowa o truskawkach, sierpień to dobry miesiąc na odchwaszczenie i nawożenie gleby. Następnie warto przygotować glebę na nowe nasadzenia i solidnie ją przekopać.

Po trzecie – porządkujemy warzywnik

Sierpniowe zbiory i porządki powinny objąć nie tylko ogród. Nie mogą one również ominąć warzywnika. W tym właśnie miesiącu zbiera się wiele warzyw – papryka, cebula, a także ogórki i pomidory powinny już nadawać się do jedzenia i robienia przetworów. W sierpniu wciąż dojrzewają również cukinie, dynie i kabaczki. Pamiętaj o regularnym odchwaszczaniu grządek oraz o ich nawadnianiu, zwłaszcza jeśli jest bardzo ciepło.

Sierpień to również zbiory czosnku – dokonaj go wtedy, gdy liście stają się żółte i suche. Puste miejsce po zebranych warzywach możesz wykorzystać na posiew innych roślin na jesienny zbiór. Możesz wybrać rzodkiewkę, roszponkę lub kapustę pekińską. To też dobry moment by wysiać cebulę na zbiór w kolejnym roku.

Jeśli chodzi o pielęgnację roślin, w połowie sierpnia warto także uciąć wierzchołki pędów późnych, wysoko rosnących odmian pomidora. Wystarczy zostawić 1-2 liście powyżej najwyżej położonego kwiatostanu, a rośliny odżyją.

Po czwarte – pielęgnujemy trawnik

W sierpniu, tak jak i w pozostałych ciepłych miesiącach, należy też zadbać o trawnik, szczególnie jeśli jest gorąco. Wówczas będzie potrzebne podlewanie, najlepiej codziennie po południu – to wtedy słońce słabiej grzeje, dzięki czemu więcej wody dotrze do korzeni. Co do koszenia, pamiętaj, by nie ścinać trawnika krócej niż na 6 cm. Trawa o tej długości lepiej radzi sobie z suszą, nie schnie i wygląda zielono.

W sierpniu możesz też nawozić trawnik, ale wyłącznie jesiennymi mieszankami. Dzięki nim już na wiosnę będziesz cieszyć się pięknym trawnikiem. Na azotowe nawozy jest już za późno – jeśli je zastosujesz, trawa kiepsko przezimuje.

Po piąte – sadzimy, rozsadzamy i wykopujemy

Sierpień to też dobry moment na uporządkowanie rabat kwiatowych i na zajęcie się innymi roślinami, w które obfituje ogród. Sięgnij po wyposażenie ogrodowe i do roboty!

Do dzielenia i rozsady nadają się:

 • liliowce,
 • rozrośnięte złocienie wielkie,
 • omiegi kaukaskie,
 • maki wschodnie,
 • rośliny okrywowe: rogownice, dąbrówki rozłogowe, fiołki, floksy – szydlaste i Douglasa – karmniki ościste, ubiorki wiecznie zielone, zawciągi nadmorskie, kosaćce kłączowe,
 • nadmiernie zagęszczone i słabo rosnące piwonie (w drugiej połowie miesiąca).

W sierpniu warto też posadzić sporo gatunków, na przykład:

 • rośliny dwuletnie: bratki, malwy, niezapominajki, stokrotki, dzwonki,
 • ziemowity, lilie, przebiśniegi i krokusy (w drugiej połowie miesiąca),
 • narcyzy i szachownice (pod koniec miesiąca).

W przypadku niektórych roślin sierpień to czas na wykopanie ich. Zrób tak w przypadku:

 • cebul czosnków ozdobnych,
 • bulw szczawików,
 • iksji.

Jednocześnie przez cały sierpień warto usuwać z roślin przekwitłe kwiaty, co przedłuży ich okres kwitnienia. Rośliny oczywiście regularnie podlewamy i nawozimy, a kwiaty, które zakończyły kwitnienie, można usunąć i zastąpić daliami oraz chryzantemami, które będą cieszyć oko jeszcze przez kilka miesięcy.

Niezbędne do wykonania wszystkich prac wyposażenie ogrodowe znajdziesz oczywiście w naszym sklepie. Z przyjemnością dotrzymamy Ci towarzystwa w ogrodzie!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 251 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-12
Towar zgodny z opisem wysyłka szybka
2024-02-03
Zakup został bardzo szybko zrealizowany. Pełny profesjonalizm. Dziękuję.
pixel