Lipiec i lato w ogrodzie
Lipiec to miesiąc, w którym należy skupić się głównie na dwóch czynnościach – systematycznym odchwaszczaniu rabat oraz odpowiednim nawadnianiu ogrodu. Wysokie temperatury i susza są zabójcze dla roślin. Brak wody doprowadza do ich więdnięcia, utraty barwy oraz zahamowania kwitnienia. W sadzie i warzywniaku natomiast, niewłaściwie nawodnione sadzonki wydadzą o wiele mniejsze i grosze plony.
Opieka nad roślinami w lipcu
W pierwszej połowie lipca powinno się przystąpić do wykopywania cebul tulipanów, by zachować je w dobrym stanie. Wykopane cebulki należy pozostawić do przeschnięcia w zacienionym, suchym i przewiewnym miejscu aż do jesieni.
Na początku miesiąca wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich, takich jak bratki, stokrotki, niezapominajki czy malwy. Jeśli kwiaty te posialiśmy już w czerwcu, to druga połowa lipca będzie odpowiednim czasem na pikowanie siewek.
Kolejną czynnością, której warto się podjąć jest odmładzanie bylin. Byliny powinno odmładzać się co 3-4 lata, by zachowały ładny wygląd i bujnie kwitły co rok.
W lipcu należy też zadbać o róże i dostarczyć im nawóz potasowy, który uodporni krzewy przeciw chorobom grzybowym i późniejszym niskim temperaturom. Połowa miesiąca jest odpowiednia z kolei na zastosowanie nawozów azotowych. Nie należy czekać z nim do sierpnia, gdyż na jego początku rośliny pozostające na zimę w gruncie zaczynają przygotowywać się na przetrwanie chłodów. Późne zastosowanie nawozów azotowych, znacznie im to utrudni i osłabi ich odporność na zimowe warunki.
Ogródek warzywny i sad w lipcu
Sad oraz warzywniak również wymagają od nas zainteresowania w tym miesiącu. Druga połowa miesiąca to odpowiedni czas na letnie przycinanie wczesnych odmian jabłoni, cięcie wiśni i czereśni. Na koniec miesiąca, już po skończonym owocowaniu, należy wyciąć dwuletnie pędy malin i ściąć liście truskawek. W ten sposób rośliny zostaną wzmocnione, a ryzyko wystąpienia chorób grzybowych zostanie znacznie zmniejszone.
Lipiec to wreszcie miesiąc zbioru wielu owoców i warzyw. Przez cały miesiąc możemy zrywać: porzeczki, maliny, wiśnie i czereśnie, borówki, brzoskwinie, a także ogórki, bób, zielony groch, pomidory, cukinię, fasolę szparagową, natkę pietruszki, koper, pory, selera, buraki ćwikłowe oraz wczesne odmiany marchwi. Z początkiem lipca gotowe do zbiorów będą zioła – tymianek, bazylia, mięta i majeranek, które mogą ponownie wydać plon w drugiej połowie lata.
W miesiącu tym z kolei można zasiać fasolę szparagową, rzodkiewkę, sałatę, a także marchew, koper i szpinak, które zbierzemy jesienią. Końcówka lipca to odpowiedni moment na wysadzanie do gruntu rozsadów kolejnych warzyw na jesienny zbiór: jarmuż, brokuły, brukselkę i kalafior.
Wiedząc już, jakie prace w ogrodzie i na grządce należy wykonać w lipcu, przypominamy o najważniejszym – odpoczynku. Lato to idealny czas na relaks w ogrodzie, obcowanie z naturą i zachowanie równowagi pomiędzy codziennymi obowiązkami i pracą, a uspokajającym, wolniejszym tempem, które można złapać wśród zielonych traw i roślin.