Jak czyścić kominek? Podpowiadamy
Jesienne i zimowe wieczory szczególnie sprzyjają częstemu korzystaniu z kominka. Dzięki niemu długie, chłodne i ciemne dni stają się znacznie przyjemniejsze. Jednak, aby relaks przy kominku był prawdziwą przyjemnością, konieczne jest jego regularne czyszczenie. W artykule podpowiadamy, jak zrobić to szybko i skutecznie.
Dlaczego czyszczenie kominka jest ważne?
Kominek to praktyczne i efektowne rozwiązanie do domu, ale trzeba o niego dbać. Tylko regularnie czyszczony kominek będzie bezpieczny dla domowników i wydajny: zanieczyszczenia, które wytwarza, mogą być niebezpieczne. Pozostawione w nim sadza i smoła mogą prowadzić do jego zatkania, a w efekcie nawet do wybuchu pożaru. Czyszczenie kominka wewnątrz jest ważne także ze względu na oszczędności – zabrudzony kominek działa mniej efektywnie i zużywa więcej paliwa.
Czyszczenie warto więc wykonywać regularnie. Jak często? Wiele zależy od rodzaju paliwa, częstotliwości używania kominka oraz materiałów, które wykorzystano do jego wykonania. A zatem jak wyczyścić komin? Według polskiego prawa zabrudzenia z komina powinny być usuwane przynajmniej cztery razy w roku, a raz w roku powinno się sprawdzać drożność przewodu, który odprowadza dym. Taką usługę musi wykonać specjalista obowiązkowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jednak warto również zlecać takie działanie w czasie jego trwania, na przykład raz na kwartał. Samą sadzę i smołę z wkładu kominkowego możesz usuwać samodzielnie na przykład raz w tygodniu, jeśli korzystasz z kominka bardzo często.
Przygotowanie kominka do wyczyszczenia przed sezonem grzewczym to także dobry moment na wykonanie jego przeglądu. W przypadku jakichkolwiek wad lub nieszczelności będziesz mógł w porę zareagować, zanim zima zacznie się na dobre.
Czyszczenie kominka z sadzy – co trzeba mieć pod ręką?
Sprzątanie kominka wykonasz szybko i sprawnie, jeśli wyposażysz się w odpowiednie akcesoria. Jakie narzędzia będą przydatne?
- Szczotka do kominka,
- łopata do popiołu,
- worek na popiół,
- rękawice ochronne.
Za pomocą szczotki wykonasz czyszczenie kominka wewnątrz i z łatwością usuniesz wszelkie zabrudzenia z popiołu, sadzy czy smoły. Łopatą oczywiście usuniesz popiół, natomiast w torbie na popiół bezpiecznie przechowasz pozostałości po drewnie. Rękawice oczywiście ochronią Twoje dłonie przed zabrudzeniami.
Jak wyczyścić komin i kominek?
Sprzątanie warto zacząć od usunięcia zabrudzeń z wnętrza kominka. Upewnij się, że ogień został wygaszony, temperatura w palenisku spadła i można bezpiecznie przystąpić do działania. Przed rozpoczęciem prac koniecznie wyjmij pozostałości drewna czy opału. Dalsze kroki będą zależały od tego, jaki typ kominka posiadasz.
Kominek elektryczny to model, który nie powoduje powstawania sadzy czy dymu. Wybierając go, nie będziesz musiał usuwać zabrudzeń. Warto go co najwyżej co jakiś czas odkurzyć.
Stosunkowo mało problematyczny jest też kominek z marmuru. Najczęściej wystarczy go przemyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Dobrym krokiem jest sięgnięcie po dedykowane środki do czyszczenia czy nabłyszczacze: dzięki nim surowiec będzie cieszył oko znacznie dłużej.
Zdecydowanie bardziej wymagające są kominki z płaszczem wodnym czy żeliwne. Pierwszy z wymienionych najlepiej czyścić specjalną szczotką, która poradzi sobie z powstającymi osadami. To jednak nie koniec – w przypadku kominka z płaszczem wodnym ważnym działaniem jest też codzienne opróżnianie popielnika, dzięki czemu urządzenie będzie Ci dłużej służyć.
W przypadku żeliwnego kominka najlepsza będzie druciana szczotka, która szybko usuwa powstałe zabrudzenia. Trzeba jednak włożyć w czyszczenie trochę wysiłku!
Nie tylko czyszczenie, ale też zapobieganie zabrudzeniom
Niezależnie od typu kominka, po czyszczeniu warto go zakonserwować. Najlepiej w tym celu użyć dedykowanych produktów do czyszczenia i konserwacji. Podobnie jest w przypadku szyb kominkowych – te elementy szczególnie podatne są na zabrudzenia i wymagają szczególnej ochrony. Do mycia szyby koniecznie użyj specjalnego płynu lub pianki, przystosowanych do czyszczenia tłustych zabrudzeń. Możesz także użyć nawilżonej gazety zanurzonej w popiele. Działa zaskakująco dobrze! Pamiętaj, by szybę także zakonserwować – wówczas nie będzie się tak szybko brudzić.
Najbardziej problematyczne zabrudzenia powoduje sadza. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej usunąć! Specjalne preparaty są w stanie sobie z nią poradzić, ale są też sposoby na to, by osad zniwelować. W jaki sposób? Warto sięgać po mocno wysuszone drewno, które wydziela mniej sadzy, a do ognia można dosypywać specjalne katalizatory, które ograniczają jej powstawanie. Dzięki nim czyszczenie kominka z sadzy będzie znacznie łatwiejsze!
Usuwanie zabrudzeń z kominka może być prostą czynnością, którą wykonasz szybko i bezproblemowo. Pamiętaj, że sprzątaniu kominka, poza zachowaniem czystości, chodzi także o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom czyszczenie będzie łatwiejsze, a wieczory przy kominku przyjemniejsze!