Grudzień w ogrodzie – harmonogram prac zimowych
Wydawać by się mogło, że w miesiącu, w którym rozpoczyna się kalendarzowa zima, można odpocząć od prac na zewnątrz. Nic bardziej mylnego! Chociaż w ostatnim miesiącu roku nie ma zbyt wielu prac pielęgnacyjnych, w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Jakie prace wykonujemy w grudniu? Jak zadbać o ogród w zimie? Zapraszamy do lektury!
Jak wygląda zima w ogrodzie?
Pory roku od kilku lat nieco się zacierają, ale grudzień to wciąż miesiąc, który kojarzy się z zimnem i śniegiem. Niskie, nawet minusowe temperatury powodują, że niewiele można zrobić wtedy w ogrodzie, ale wciąż można zatroszczyć się o rośliny i wykonać prace ochronne czy porządkowe. O czym nie wolno zapomnieć, planując grudzień w ogrodzie?
Zacznij od osłon na rośliny
Pogoda długo dopisywała i nie udało Ci się jeszcze wykonać zimowych osłon na rośliny? Teraz jest na to ostatni moment: takie zabezpieczenia najlepiej wykonać na początku grudnia, a już koniecznie wtedy, gdy temperatura utrzymuje się poniżej zera. Najlepiej do osłaniania roślin użyć słomy lub agrowłókniny. Grudzień to też dobry moment na kopczykowanie róż, sprawdzenie kopczyków przy drzewach i krzewach oraz na uzupełnianie ściółki na rabatach, gdzie rosną wrażliwe krzewy. Grządki warzywne czy owocowe, na przykład z truskawkami, też koniecznie osłoń przed mrozem i śniegiem.
W grudniu warto poświęcić czas na nawożenie grządek obornikiem, jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Jego cienka warstwa wkopana w glebę sprawi, że pierwsze wiosenne plony będą udane!
Rośliny iglaste kolumnowe najlepiej w grudniu obwiązać sznurkiem, by ciężki śnieg nie spowodował uszkodzeń. Ten, który już spadł, warto usuwać z pędów, dopóki jest lekki. Na uwagę w grudniu zasługują też rośliny wieloletnie w pojemnikach. Umieść je w zacisznym miejscu i osłoń od trudnych warunków atmosferycznych.
Nie zapominaj o sadzie!
W grudniu warto też wykonać trochę pracy w sadzie. To najlepszy czas, by pobielić konary i pnie drzew, które w ten sposób zabezpieczysz przed pękaniem wynikającym z różnicy temperatur. Do wykonania tego zabiegu warto wykorzystać wodny roztwór wapnia. Młode drzewka owocowe należy owinąć ochronnymi opaskami, by zabezpieczyć je przed zwierzętami. Ogród w zimie jest dla nich łakomym kąskiem, dlatego warto uchronić przed nimi drzewka.
Z większych drzew trzeba też usunąć pozostawione w koronach owoce, czyli mumie. Na wiosnę mogą przyczynić się do pojawienia się chorób, a tego nie chce żaden właściciel ogrodu!
W grudniu warto już pomyśleć o wiośnie. To dobry moment na ścinanie fragmentów pędów u roślin owocowych, które będą przygotowywane do szczepienia wiosną. Zdrowe pędy (koniecznie podpisane i oznaczone) warto umieścić w skrzynkach z piaszczystym podłożem i schować, na przykład w piwnicy.
A co z trawnikiem?
Murawa to część ogrodu, która nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy w grudniu. Pamiętać warto jedynie o tym, by po opadach śniegu nie udeptywać trawnika. W ten sposób nie pojawi się na nim lodowa skorupa, niezbyt korzystna dla wyglądu murawy.
Inne grudniowe zajęcia
Pielęgnacja ogrodu to nie wszystko. Grudzień to miesiąc, w którym warto pomyśleć także o jego małych mieszkańcach. To na przykład dobry moment na to, by zacząć dokarmianie ptaków, szczególnie jeśli utrzymuje się pokrywa śnieżna lub gdy temperatury spadają poniżej 0°C. Najlepiej sięgać po specjalne mieszanki ziaren przygotowane dla ptaków lub wybierać jabłka czy słoninę. Tym, czego nie powinno się dawać ptakom, jest sól: pieczywo i inne jedzenie zawierające ten związek nie są dla nich wskazane.
Co ważne, zima to też czas podlewania roślin w ogrodzie, szczególnie tych iglastych i zimnozielonych. Wiele gatunków ma problem z przeżyciem zimy ze względu na suszę fizjologiczną: rośliny tracą bowiem najwięcej wody podczas zimnych, słonecznych dni, podczas których daje się we znaki wiatr.
Jeśli zima dopisze i pojawią się opady śniegu, to rzeczą, którą obowiązkowo należy wykonać, jest oczywiście odśnieżanie. Warto się na to przygotować i zakupić łopatę do odśnieżania czy mocniejszy sprzęt, jeśli posiadasz spory ogród. Ważną kwestią jest też posypywanie chodników czy ścieżek: nie wolno stosować do tego zwykłej soli, która jest szkodliwa dla roślin. Lepiej sięgnąć po chlorek magnezu czy stary, poczciwy piasek.
Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że grudzień to przecież czas świąt Bożego Narodzenia, a te powinny być widoczne również w ogrodzie. Dekoracje możesz wykonać z gałęzi własnych roślin zimnozielonych, z szyszek czy traw ozdobnych. Doskonałym rozwiązaniem jest oczywiście sięgnięcie po migoczące lampki – nadadzą one każdemu ogrodowi pięknego blasku i przytulności.
Pierwsze prace w ogrodzie po zimie wykonuje się zwykle dopiero w marcu, jednak warto zajmować się nim przez cały rok. W grudniu, kiedy pracy jest trochę mniej, zachęcamy do spacerowania po zimowym ogrodzie i do zachwycania się jego urodą. Oszronione gałęzie, posypane śniegiem krzewy czy nawet owinięte włókniną rośliny wyglądają naprawdę pięknie w zimowej aurze. Wszystko po to, by wiosną prezentować się naprawdę doskonale!