Darmowa dostawa od 200,00 zł

Czerwiec – czym należy się zająć w ogrodzie?

2023-05-23
Czerwiec – czym należy się zająć w ogrodzie?

Czerwiec jest miesiącem, w którym cały ogród kwitnie. Prace przygotowawcze zostały już wykonane w poprzednich miesiącach, więc w czerwcu należy zająć się głównie zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. To także dobry miesiąc, by cieszyć się ogrodem i korzystać z jego uroków podczas odpoczynku. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakie prace ogrodowe należy wykonać w czerwcu.

Krzewy ozdobne i ich pielęgnacja

W czerwcu można kontynuować sadzenie drzew i krzewów, które są sprzedawane w pojemnikach. Na koniec miesiąca warto rozpocząć też przycinanie żywopłotów z roślin liściastych. Należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany różaneczników, a po przekwitnieniu rośliny nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki z kory. Tym gatunkom roślin, które powtarzają swoje kwitnienie można lekko przyciąć pędy, by pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych. Cięcia pielęgnacyjne przeprowadzamy m.in. na forsycji, tawule czy pigwowcach.

Wysiew roślin dwuletnich

Na rozsadniku wysiewamy byliny oraz rośliny dwuletnie – bratki, stokrotki, niezapominajki, łubiny, dzwoni ogrodowe czy malwy. Bezpośrednio w glebę można wysiewać dalej rośliny jednoroczne, takie jak groszek pachnący lub nagietki. Cały czas należy pamiętać o dostarczaniu do rabat odpowiedniej ilości wody.

Rozmnażanie roślin

Czerwiec i początek lata to także okres rozmnażania bylin. Przez podział możemy rozmnażać rośliny, które zakończyły kwitnienie, np. zawciągi, barwinek, pierwiosnki. Na rabatach cebulowych pora zabrać się za wykopywanie cebuli tulipanów, aby nie zostały osłabione. Pamiętajmy też, że wszystkie rośliny cebulowe można wykopać dopiero gdy ic liście zaschną. Wykopane cebulki przesuszamy przez ok. 2 tygodnie, sortujemy i przenosimy w suche oraz przewiewne miejsce, gdzie będą czekać do jesieni lub następnej wiosny.

Ogród warzywny – o czym pamiętać

Ogród warzywny, tak samo jak rabaty kwiatowe, wymaga systematycznego podlewania, nawożenia i pielenia. Można zastosować także ochronne opryski, które zapobiegną chorobom. Szczególną uwagę pod względem odpowiedniego nawodnienia należy zwrócić na warzywa dyniowate (w tym ogórki), a także cebulę, sałatę i kapustę. Na samym początku czerwca można zasadzić do gruntu rozsady pomidorów, bakłażanów i papryki, a także wysiewać ogórki na późniejszy zbiór. Warzywa wysadzone wcześniej w inspektach i do gruntu, które wymagają podpór należy wyposażyć w paliki. W połowie czerwca trzeba też przerwać zbyt gęsto rosnące warzywa - zwłaszcza korzeniowe, siane w maju.

Pierwsze zbiory

Pod koniec czerwca w sadzie kolejny raz przerzedzamy zawiązki owocowe jabłoni, grusz i brzoskwiń, dzięki czemu otrzymamy dorodne owoce. Nie warto wyprzedzać jednak działania natury – większość drzew owocowych sama zrzuca zawiązki około 24 czerwca. Dopiero po tym terminie należy usunąć ich nadmiar, zostawiając najzdrowsze i najlepiej ukształtowane zawiązki w odstępach 15-20 cm. Krzewy i drzewa owocowe należy w tym okresie intensywnie podlewać, gdyż rosnące owoce potrzebują dużej ilości wody. Czerwiec to także miesiąc pierwszych zbiorów. Pierwsze dojrzewają jagody kamczackie, kolejno wczesne odmiany truskawek, poziomek i borówek amerykańskich. Na koniec miesiąca natomiast, można już zajadać się pierwszymi malinami, porzeczkami, agrestem i wczesną odmianą czereśni.  

Podsumowując, czerwiec to czas, gdy rośliny wymagają wzmożonej pielęgnacji. Nie zapominajmy jednak o tym, by cieszyć się efektami własnej pracy. Pozwólmy sobie na chwilę relaksu w ogrodzie i podziwianie roślin w fazie ich pełnego rozkwitu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

mini łopatka ogrodowa 37 cm

mini łopatka ogrodowa 37 cm

15,99 zł brutto79.95 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Wszystko ok
2024-05-13
Super
pixel