Szklarnia ogrodowa – czy warto kupić szklarnię?
Nic nie smakuje tak dobrze jak własnoręcznie wyhodowane i zebrane warzywa! Do ich uprawy doskonale nadaje się szklarnia ogrodowa. Czy warto w nią zainwestować? Co warto w niej uprawiać? Odpowiadamy!
Do czego służy szklarnia ogrodowa?
Aby wyhodować piękne warzywa, należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Ciepło, regularne nawodnienie i nasłonecznienie są niezbędne, by cieszyć się wymarzonymi plonami. Właśnie w takim celu buduje się szklarnie ogrodowe.
Jak wykonać szklarnię? Do jej stworzenia wystarczy trwały stelaż, który zostanie pokryty szybami lub płytami z poliwęglanu. Dzięki temu szklarnia ogrodowa sprawdza się do uprawy roślin wrażliwych na nadmierne promieniowanie UV, ale jednocześnie wymagających ciepła. Panujące w tym prostym budynku warunki sprzyjają wegetacji roślin i wydłużają ją tak, by można było osiągnąć najlepsze rezultaty. To jednak nie koniec – szklarnia doskonale chroni rośliny przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki niej uprawom nie grozi deszcz, wiatr czy śnieg.
Do zbudowania konstrukcji nie trzeba wiele: niezbędne są oczywiście materiały takie jak wspomniany już stelaż i płyty ze szkła lub poliwęglanu oraz miejsce na działce. Jej przeznaczenie to nie tylko uprawy warzyw i owoców – szklarnię można wykorzystać także do stworzenia oranżerii czy przydomowego, krytego basenu.
Co trzeba wiedzieć?
Na dobry początek warto dowiedzieć się, gdzie powinna zostać umieszczona szklarnia ogrodowa. Jej lokalizacja to najczęściej bliskie sąsiedztwo domu lub dalsza część działki, w której można liczyć na możliwe najbardziej żyzną glebę. To właśnie wtedy efekty upraw będą najlepsze.
Dobrą praktyką, którą należy poznać, jest też regularna wymiana gleby. Co jakiś czas warto ją spulchnić, nawodnić i nawozić odpowiednimi preparatami, które będą dostosowane do roślin, które się w niej znajdą.
Nie należy się obawiać wyglądu szklarni. Jeśli myśląc o tej budowli, wyobrażasz sobie jedynie brudne szyby, możesz szybko pożegnać się z tą wizją. Wystarczy kilka pnących krzewów, kwiaty w donicach czy wąska, wysypana kamieniami ścieżka, by uatrakcyjnić wygląd tego pożytecznego zabudowania.
Dlaczego warto posiadać szklarnię?
Wiemy już, jak wygląda jej konstrukcja, gdzie warto ją zbudować i jak dbać o to, by gleba wewnątrz budynku była ciągle żyzna. Ale jakie tak naprawdę zalety ma własna szklarnia ogrodowa? Dlaczego to właśnie w niej warto sadzić warzywa?
Przede wszystkim rośliny umieszczone w szklarni rosną znacznie szybciej niż te na wolnym powietrzu. Można sadzić lub siać je już wczesną wiosną, a dzięki temu, że są chronione przed przymrozkami, możesz być pewien zbiorów. I to całkiem szybko!
Wszystko przez to, że zabezpieczona szklarnią gleba szybciej się nagrzewa, a co się z tym wiąże, posiane warzywa szybciej kiełkują. Nie ma też zagrożenia, że ich rozwój się zatrzyma – nawet jeśli spadnie śnieg, pod szklanymi płytami roślinkom nic nie grozi. Z tego samego powodu urosną mocniejsze.
Posiadanie grządki pod szklarnią jest też mniej pracochłonne. Mimo że każda szklarnia wymaga wietrzenia, to dzięki ochronie przed wiatrem i pyłkami pod zadaszeniem jest znacznie mniej chwastów. Wystarczy regularne podlewanie i pielęgnacja, a efekty szybko staną się widoczne, a zbiory obfite.
Do zalet szklarni można zaliczyć także uprawę, która trwa przez cały rok. To możliwe, jeśli szklarnia ogrodowa, którą zbudujesz lub kupisz, będzie ogrzewana. Czy własne świeże warzywa w środku zimy nie brzmią zachęcająco?
Na korzyść szklarni przemawia też możliwość częstszego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Posiadanie szklarni to obowiązek, ale oczywiście także przyjemność. Wypielęgnowane i zadbane rośliny zbierane po trudach uprawy dają ogromną satysfakcję.
Co można uprawiać w szklarni?
Zastanawiasz się, co możesz posiać we własnym ogródku? Możliwości jest wiele! Takie zadaszenie doskonale nadaje się do hodowli:
- papryki,
- pomidorów,
- ogórków,
- czosnku,
- cebuli,
- białej kapusty,
- sałaty,
- rzodkiewki,
- rukoli,
- szpinaku,
- roszponki,
- bakłażanów,
- a nawet melonów.
Jaki rodzaj szklarni ogrodowej wybrać?
Jak już zdecydujesz się na zbudowanie własnej szklarni lub jej zakup, staniesz przed wyborem odpowiedniej dla siebie konstrukcji. Szklarnia ogrodowa jest budowlą na tyle prostą, że nietrudno jest postawić ją samodzielnie. Jeśli jednak nie chcesz sam się tym zajmować, możesz kupić gotowe rozwiązanie.
Do wyboru masz kilka stelaży:
- stelaż drewniany – najmniej trwały, ale najlepiej komponujący się z ogrodem. Trzeba regularnie impregnować i konserwować tego typu rozwiązanie, bo wilgoć wewnątrz szklarni może mu szkodzić. Słabo przewodzi ciepło;
- stelaż stalowy – atrakcyjny cenowo, ale wymagający konserwacji antykorozyjnej. Dobrze przewodzi ciepło i jest odporny na warunki atmosferyczne;
- stelaż aluminiowy – najtrwalszy i najdroższy, nie wymaga konserwacji.
Możesz też wybrać materiał, z którego zostanie wykonana szklarnia. Najpopularniejsze są dwa rodzaje.
Szklarnia szklana
Ten model prezentuje się solidnie i masywnie. Może być wykonany ze szkła hartowanego (odpornego na uszkodzenia i wahania temperatur) lub ze szkła typu FLOAT, które może być hartowane oraz laminowane i jest łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki hartowaniu szkła jest ono znacznie bezpieczniejsze w użyciu – po stłuczeniu nie pozostawia ostrych krawędzi. W tego typu szklarniach tafle mają zwykle grubość 3–4 mm. To, co warto zaznaczyć, to fakt, że szkło niesie ze sobą ryzyko poparzenia roślin podczas upalnych dni. Trzeba na to uważać!
Szklarnia poliwęglanowa
Alternatywą dla szkła są szklarnie z tworzyw sztucznych. Modele wykonane z poliwęglanu są odporne na warunki atmosferyczne i lżejsze od szklanych, ale z kolei droższe oraz mniej odporne na uszkodzenia i rysy. Poliwęglan ogranicza dopływ światła słonecznego do wnętrza szklarni, co prowadzi do tego, że w mało słoneczne dni rośliny mogą mieć zbyt mało promieni do wzrostu. Wykonane z poliwęglanu szklarnie są grubsze – mają zazwyczaj 8 do 10 mm.
Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od Twoich zasobów i potrzeb. A gdy szklarnia ogrodowa stanie już na Twojej działce, pokochasz ten budynek i rośliny, które dzięki niej wyhodujesz. Na pewno będą smakowały doskonale!