Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optymalne wyposażenie dla nowoczesnego ogrodu. Narzędzia, które ułatwią pielęgnację zieleni i roślinności

2024-02-03
Optymalne wyposażenie dla nowoczesnego ogrodu. Narzędzia, które ułatwią pielęgnację zieleni i roślinności

Prace w ogrodzie to nie tylko relaks, ale przede wszystkim konieczność, jeśli chcesz cieszyć się pięknymi roślinami. Duże znaczenie mają narzędzia, używane podczas ich pielęgnacji. Odpowiednio dobrany sprzęt może ułatwić i usprawnić pracę, co ma znaczenie, szczególnie jeśli dysponujesz dużym terenem. Jakie wyposażenie wybrać, by pielęgnacja ogrodu była przyjemnością? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Jakie narzędzia do pielęgnacji ogrodu warto mieć?

Prace w ogrodzie bywają czasochłonne, szczególnie przed i w sezonie. Przy sporej ilości kwiatów, drzew i krzewów trzeba włożyć w nie dużo energii. Nie da się jednak zaprzeczyć, że piękny, kwitnący ogród wiosną i latem, a także bogate zbiory jesienią potrafią wynagrodzić każdy trud. Dziś przygotowaliśmy wpis, w którym prezentujemy akcesoria do ogrodu, bez których ciężko się obejść. Zaczniemy od podstawowego sprzętu ogrodniczego, a następnie omówimy nowoczesne narzędzia. Zapraszamy!

Podstawowe wyposażenie ogrodowe

Każdy, nawet najbardziej nowoczesny ogród to miejsce, w którym od czasu do czasu trzeba użyć manualnych narzędzi. Są proste w użyciu i sprawiają, że czujemy satysfakcję i mamy poczucie dobrze wykonanej pracy. Co to za narzędzia? Do absolutnych podstaw należą grabie, łopata i motyka. Grabie to wyposażenie ogrodowe, które warto mieć w kilku wariantach. Miękkie modele z cienkimi zębami będą niezbędne podczas grabienia liści i skoszonej trawy, natomiast krótsze, metalowe grabie przydadzą się do wyrównywania grządek. Jeśli chodzi o łopatę, ta jest konieczna podczas sadzenia krzewów i drzew. Warto sięgnąć po solidny model, który posłuży nam kilka lat. Motyka to z kolei narzędzie ogrodnicze, które zmieści się wszędzie tam, gdzie nie zmieści się łopata. Z pomocą motyki można przygotować grządki lub zająć się sadzeniem mniejszych roślin.

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu, które powinny się znaleźć w wyposażeniu każdego, to też siekiera i sekator. Siekiera przyda się do zadań specjalnych: ucięcia dużej gałęzi, a nawet dużego krzewu czy drzewa, natomiast sekator ułatwi nadawanie roślinom pożądanego kształtu. Pomoże także z przycięciem drobnych gałęzi.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym narzędziem są taczki. To z ich pomocą można szybko i sprawnie przewieźć ciężką ziemię, rośliny do zasadzenia czy sprzęt ogrodniczy, nie nadwyrężając przy tym kręgosłupa. Mniejsze modele, które nie wymagają pchania, a mogą być ciągnięte, sprawdzą się też do zbierania plonów z grządek czy z sadu.

Nowoczesne narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Pora teraz przyjrzeć się narzędziom mechanicznym, które odciążą nas w przypadku trudniejszych zadań. Z nimi dbanie o ogród będzie znacznie łatwiejsze! Najważniejszym ze sprzętów jest z pewnością kosiarka. Modeli jest bardzo wiele: są i rozwiązania elektryczne, i spalinowe, i z akumulatorem. Warto dobrze wybrać opcję dla siebie. Z kolei do porządkowania ogrodu z liści przyda się dmuchawa. To alternatywa dla klasycznych grabi, która polecana jest w przypadku większego terenu. Wyposażenie tego typu w kilka chwil oczyści chodnik lub trawnik, oszczędzając Ci mnóstwa pracy!

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu, które pomogą Ci o niego zadbać, to też pilarki, które przydatne są szczególnie wtedy, kiedy spodziewamy się częstego przycinania drzew. Warto jednak zaznaczyć, że wycinkę dużych okazów lepiej (i bezpieczniej!) zlecić profesjonalistom. Sprzęt ogrodniczy do pielęgnacji roślin to także nożyce do żywopłotu. Elektryczny model ułatwi pracę, szczególnie gdy żywopłot jest długi. Z pomocą nożyc można nadać mu kształt szybko i sprawnie: warto tylko pamiętać o tym, by sięgnąć po relatywnie lekki model.

Podczas wiosennych prac przyda się też wertykulator i kultywator. Za pomocą wertykulatora można szybko usunąć z trawnika chwasty i mech, a kultywator przerywa ziemię, przygotowując ją do sadzenia roślin. Cennym wyposażeniem ogrodowym jest też siewnik, który możesz nabyć w wersji ręcznej lub mechanicznej. Z jego pomocą wysiew roślin zajmie kilka chwil i warto się w niego zaopatrzyć, jeśli planujesz większe uprawy. 

Wyposażenie, z którym zadbasz o ogród

Trawnik i roślinność wymagają odpowiedniej pielęgnacji właściwie przez cały rok. Odpowiednie akcesoria do ogrodu są więc bardzo ważne: z ich pomocą można wykonać niezbędne prace szybciej i łatwiej. Zapoznaj się z ofertą Kotarbau, gdzie znajdziesz liczne narzędzia manualne czy sprzęty ogrodnicze, które sprawią, że dbanie o trawnik, kwiaty czy rośliny stanie się prawdziwą, przynoszącą dużo satysfakcji przyjemnością. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 251 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-18
OK
2024-01-21
Szybko i skutecznie
pixel