Jakie rośliny siejemy, sadzimy i rozsadzamy w sierpniu?
Sierpień w ogrodzie to okres relaksu i zbiorów, ale to nie znaczy, że nie trzeba wykonać kilku prac ogrodniczych! Lato nieuchronnie dobiega końca, a niektóre rośliny potrzebują Twojej interwencji właśnie teraz. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale wciąż możesz wysiewać, sadzić i rozsadzać. Jesteś ciekaw, jakich roślin to dotyczy? Zapraszamy do lektury!
Co można siać w sierpniu?
Pod koniec lata możesz z powodzeniem wysiać warzywa, które będą zbierane jesienią. Jest ich kilka, a należą do nich głównie rośliny, które stosunkowo szybko rosną, czyli:
- koper,
- rzeżucha,
- rzodkiewka,
- szpinak,
- kapusta mizuna,
- sałata roszponka,
- rukola.
Potrzebujesz więcej wskazówek? Znajdziesz je poniżej!
Co siać w sierpniu? Pierwsza połowa miesiąca
Aby zebrać plony przed zimą, musisz się pośpieszyć. Do spulchnionej ziemi możesz wysiać na przykład koper. Najlepiej zrobić to w pierwszej połowie miesiąca i dodatkowo zadbać o zraszanie nasion, tak by zdążyły one wykiełkować i dojrzeć do zbiorów przed pierwszymi przymrozkami.
Jakie warzywa można siać w sierpniu? To dobry moment na rzeżuchę: nie wszyscy wiedzą, że na grządce rośnie ona dłużej niż ta wysiana w domu, a dodatkowo ta ogrodowa smakuje znacznie lepiej! W przypadku rzeżuchy też lepiej zająć się wysiewem w pierwszej połowie miesiąca. Dzięki temu oszczędzimy roślinie chłodnych nocy.
Początek sierpnia to też odpowiedni czas na wysiewanie szpinaku na jesienne zbiory. Jeśli zdążysz przed połową miesiąca, możesz liczyć na świeży szpinak na przełomie września i października. Nie obawiaj się późnego wysiewu szpinaku – ta roślina dobrze sobie radzi podczas przymrozków i zdecydowanie lepiej wzrasta niż podczas uprawy wiosennej.
Jeśli tego potrzebujesz, w sierpniu możesz również przygotować nawóz. Co można siać w sierpniu na nawóz? Na przykład facelię, która jest doskonała jako zielony kompost po roślinach jednorocznych i warzywach. Roślina ta bardzo szybko rośnie, dlatego na pewno zdążysz ją ściąć i przekopać zanim przyjdzie zima.
Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w glebie skorzonery, aby uzyskać z niej korzenie w kolejnym roku. Wężymord możesz siać w drugim lub trzecim tygodniu sierpnia, ale pamiętaj, by podlewać roślinkę: do wzrastania potrzebuje sporo wody.
Co siać w sierpniu? Druga połowa miesiąca
Druga połowa sierpnia to też dobry czas na wysiew roślin. Jakie warzywa można siać w sierpniu? Kapusta mizuna może zostać posiana nawet na początku września: na pewno zdążysz ją zebrać, ponieważ daje plony bardzo szybko. Nie inaczej jest w przypadku roszponki – można ją z powodzeniem wysiewać przez cały sierpień. Ta roślina nic sobie nie robi z przymrozków, więc świeże liście możesz zbierać nawet w zimie. Roszponka ma więcej zalet: łatwo rozsiewa się sama, więc jeśli ją posiejesz, z dużym prawdopodobieństwem będziesz mieć spore zbiory także w kolejnym roku.
Kolejna roślina, która przepada za późnym wysiewem to rukola, zwana także rokiettą. Można ją wysiewać przez cały miesiąc, a powtarzając wysiewy raz w tygodniu możesz zyskać stałe zbiory, bo rukola wydaje plony naprawdę szybko. Nie inaczej jest w przypadku rzodkiewki, ale do wysiewu w sierpniu najlepiej wybrać późne odmiany, które zapewnią najlepsze plony na tę porę roku.
Co sadzić w sierpniu?
Wiemy już, jakie rośliny można siać późnym latem, więc teraz możemy skupić się na sadzeniu. W sierpniu można spokojnie sadzić drzewa i krzewy, ale te, które są uprawiane w pojemnikach. Aby rośliny dobrze się rozwijały, warto posadzić je w pochmurne dni, po deszczu. Najlepiej na sadzenie nadaje się późne popołudnie lub wczesny ranek. Nie zapominaj o obfitym podlewaniu roślin zaraz po ich posadzeniu! Najlepiej zadbać o to przez kilka kolejnych dni.
Sierpień to też dobry moment na sadzenie roślin dwuletnich. Co sadzić w sierpniu? Najbardziej z sadzenia ucieszą się malwy, stokrotki, bratki, dzwonki ogrodowe oraz ziemowity, które zakwitną jeszcze tego samego roku. Wspomniane wcześniej rośliny możesz sadzić przez cały miesiąc, natomiast pod koniec sierpnia możesz zasadzić szachownice i narcyzy.
A co z rozsadami?
Skoro w sierpniu można wysiewać nowe rośliny, to równie dobrze można niektóre z nich rozsadzać do rozsadniczek. Najbardziej chętne do sierpniowych rozsadów są byliny. Co rozsadzać w sierpniu?
- Piwonie: sierpień to najlepsze moment na ich rozsadzanie. Pamiętaj jednak, by rozsadzić tylko kilkuletnie rośliny – te zbyt młode mogą się nie przyjąć.
- Kosaćce: Gdy nie kwitną prawidłowo, można je dzielić nawet co roku, jednak jeśli dobrze się rozwijają, wystarczy robić to co trzy lata.
- Ziemowity: bulwy można rozdzielać i sadzić w sierpniu. Zdążą jeszcze zakwitnąć tego samego roku!
- Złocenie wielkie, liliowce, maki i rośliny okrywowe można dzielić i sadzić do woli.
- Rośliny wodne najlepiej rozsadzać w pochmurne dni, by roślinki nie zaschły.
Sierpień to miesiąc, w którym w ogrodzie jest jeszcze dużo do zrobienia i może być sporo do zebrania, jeśli uda Ci się zasiać odpowiednie rośliny. Trzymamy kciuki, by się udało i by plony były obfite!