Jaki młotek wybrać do użytku domowego? Wszystkie rodzaje
W każdym domu powinny znajdować się podstawowe narzędzia. Wkrętak, szczypce i miarka są oczywiście przydatne, ale prawdziwie niezbędny jest młotek. Jeśli nie chcesz wzywać specjalisty do każdej, nawet najdrobniejszej usterki, zadbaj o to, by mieć w domu podstawowy model. Jaki młotek wybrać? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Dlaczego warto mieć młotek?
Niezależnie od tego czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu, są takie akcesoria, które warto posiadać. Domowej skrzynki z narzędziami nie można sobie wyobrazić bez młotka. To podstawowe akcesorium dla każdego majsterkowicza, ale też dla osoby, która chce samodzielnie wykonywać drobne naprawy. Młotek jest bowiem niezastąpiony nie tylko podczas tworzenia skrzyneczek czy półek, ale posłuży też do eliminowania niewielkich usterek. Za jego pomocą dopasujesz do siebie elementy i wbijesz łączące je gwoździe. Bez młotka nic się nie uda!
Jakie rodzaje młotków są dostępne?
Budowa młotka nie uległa zmianie od wielu lat, ale pojawiają się jego coraz nowocześniejsze, zelektryfikowane wersje. Na potrzeby domowego majsterkowania i prostych napraw w zupełności wystarczy Ci jednak klasyczny, manualny młotek.
Typowy młotek do domu składa się z dwóch elementów: trzonka (uchwytu) oraz główki. Muszą być one ze sobą trwale połączone i tworzyć kształt litery T. Warto przypomnieć też nazewnictwo stron główki: ta z płaskim zakończeniem to obuch, a ta ścięta nazywana jest rąbem.
Rodzajów młotków jest bardzo wiele i różnią się od siebie zastosowaniem oraz budową, która jednak zawsze bazuje na powyższym opisie.
- Młotek uniwersalny – to tradycyjny, najprostszy model, który jest odpowiedni do stosowania w warunkach domowych. Zazwyczaj ma trzonek z drewna lub z tworzywa sztucznego, a główkę wykonaną ze stali. Waży zwykle do 2 kg.
- Młotek ciesielski – to również jeden z prostszych modeli, z główką wykonaną ze stali hartowanej i trzonkiem z drewna lub tworzywa sztucznego. Ten typ ma jednak charakterystyczny kształt zakończony tzw. pazurami. Wyglądają one jak podwójne zęby o różnej długości i służą do odrywania desek, skuwania elementów czy wyciągania gwoździ. Czasami ułatwia to magnes umieszczony w główce.
- Młotek stolarski – w tym modelu główka wykonana jest z twardego drewna, a sam młotek jest dość mały. Obuch ma okrągły przekrój, a młotek służy do wspierania innych narzędzi przy pracy z drewnem.
- Młotek murarski – ten typ jest większy niż uniwersalne młotki i może się też różnić od innych modeli kształtem. Zazwyczaj główka jest większa i zakończona płaskim ostrzem, które nadaje się do kruszenia materiałów czy zbijania tynków. Sprawdzi się jednak także do wbijania gwoździ.
- Młotek ślusarski – wygląda jak tradycyjny model i jest często wykorzystywany również przy pracach blacharskich. Jeśli ma być stosowany do wyburzeń, powinien ważyć co najmniej 10 kg.
- Młotek brukarski – ten model ma dwa proste obuchy z tępym zakończeniem, a główka jest wykonana z gumy lub posiada gumowe nakładki. Wszystko po to, by nie uszkodzić płyt chodnikowych, do których dobijania jest przeznaczony.
To oczywiście nie wszystkie modele: istnieją także młotki blacharskie, tynkarskie, kamieniarskie, młoto-kliny, młotki szewskie czy rzeźbiarskie. Każdy wygląda nieco inaczej i służy do innych zadań.
Jaki młotek do domu wybrać?
Skoro na rynku dostępnych jest tyle różnych młotków – jaki wybrać?. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a wszystko zależy od tego, do czego młotek będzie Ci potrzebny. Jeśli jednak chcesz wykorzystywać to akcesorium do sporadycznych napraw czy majsterkowania, prosty młotek stolarski będzie najlepszy i spełni Twoje oczekiwania w 100%! Po rozmaite modele młotków i innych narzędzi zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz u nas wiele rozwiązań niezbędnych w każdym domu!