Jak zbudować saunę ogrodową – poradnik krok po kroku

2022-12-08
Jak zbudować saunę ogrodową – poradnik krok po kroku

Marzysz o posiadaniu własnej sauny? Doskonale to rozumiemy! Ten niewielki obiekt jest nie tylko świetną atrakcją, którą można posiadać w swoim ogrodzie, ale też sposobem na zatroszczenie się o swoje zdrowie. Wizyty w saunie poleca się wszystkim, którzy cierpią na obturacyjne choroby płuc, schorzenia kardiologiczne czy dolegliwości stawów, a budowa sauny ogrodowej wbrew pozorom wcale nie jest trudna! W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces.

Sauna zewnętrzna ogrodowa – dlaczego warto?

Masz działkę nad jeziorem lub rzeką? A może zastanawiasz się, jak zaaranżować przestrzeń w ogrodzie? Jeśli dysponujesz gotowym do zagospodarowania kawałkiem gruntu, warto pomyśleć o saunie.

Może się wydawać, że wybudowanie własnej sauny to kosztowny i skomplikowany proces – ale to nieprawda. Możesz bowiem postawić nawet na gotowy obiekt, w którym wystarczy zainstalować piec! Jest to jednak zdecydowanie droższa opcja, więc jeśli nie chcesz wydawać na saunę zbyt dużo pieniędzy, warto stworzyć tę atrakcję samodzielnie. Jak zbudować saunę ogrodową? Wystarczą materiały, zapał i zacięcie majsterkowicza!

Budowa sauny ogrodowej – od czego zacząć?

Na początek zastanów się, gdzie umieścić swoją saunę. Najlepszym wyborem jest zlokalizowanie tej atrakcji w pobliżu wody: rzeki, stawu czy jeziorka, co pozwoli szybko się schłodzić podczas sesji. Nie jest to jednak konieczność – zawsze można dobudować obok sauny drewnianą wannę, która posłuży w tym samym celu. Zwróć uwagę na oddalenie sauny od innych zabudowań: pozwoli Ci to uniknąć pożaru czy innych niebezpiecznych sytuacji. Skoro wiesz już, gdzie zbudować saunę, pora zacząć działać!

Jak zbudować saunę ogrodową?

Budowa sauny ogrodowej to nic trudnego. Podstawą są fundamenty – oczywiście pod warunkiem, że chcesz, by Twoja nowa sauna służyła Ci wiernie przez lata. Polecamy wykorzystać pewny, betonowy fundament (przyda się łopata), a na nim położyć płytki łazienkowe, które stawią czoła wysokim temperaturom, na które narażona jest sauna ogrodowa. Jak zrobić lekki model? Możesz postawić na drewno. Wykonana na jego podstawie konstrukcja szybko się buduje, ale i równie szybko rozbiera, jeśli zajdzie taka potrzeba.  

Są już fundamenty: czas na stworzenie samego budynku! Tutaj wybór jest szeroki: sauna zewnętrzna ogrodowa może być wykonana z pustaków, cegieł czy innych trwałych materiałów lub z drewna. Sprawdzą się tutaj zarówno deski drewniane jak i bale – w obu przypadkach na pewno przydadzą się łączniki do drewna. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu elementów.  

Konstrukcja już stoi? Świetnie! Najbardziej istotne zadanie już za Tobą. Teraz czas na wykończenie. Po pierwsze – media. Warto do swojej sauny podłączyć elektryczność i wodę. Prąd będzie niezbędny, aby móc korzystać z pieca elektrycznego do ogrzewania sauny ogrodowej oraz by oświetlić obiekt. Możesz podłączyć go samodzielnie lub poprosić o wsparcie specjalistę z odpowiednim sprzętem. Jeśli stworzyłeś większy obiekt, prąd na pewno przyda się również do zasilenia sprzętu AGD czy sprzętu elektronicznego. Z kolei woda będzie niezbędna do tego, by zainstalować prysznic, który pomoże schodzić się po sesji.

Po podłączeniu mediów pozostają tylko sprawy wykończeniowe. Są bardzo ważne do właściwego działania sauny i do podniesienia komfortu korzystania z niej. Koniecznie cała konstrukcja powinna być zaizolowana – możesz użyć do tego wełny mineralnej, którą następnie zakryjesz drewnianymi panelami. Sauna zewnętrzna ogrodowa wygląda najlepiej wykończona takimi gatunkami drewna, jak:

  • świerk skandynawski,
  • jodła kanadyjska,
  • cedr.

Kolejny krok to ławki – w końcu trzeba na czymś siedzieć podczas sesji! Najlepsze do ich wykonania będzie drewno. Ilość poziomów i siedzisk jest uzależniona od wielkości sauny i od liczby osób, dla których ma być przeznaczona. Nie zapomnij również o drzwiach: sauny ogrodowe zwykle wyposaża się w szklane drzwi.

Przyszedł czas na serce obiektu – bez tego elementu sauna zewnętrzna ogrodowa nie spełnia swojej roli. Mowa oczywiście o piecu. Najlepszym krokiem jest sięgnięcie po modele oferowane przez specjalistów w branży. Teoretycznie można taki piec zbudować własnym sumptem, ale to dość skomplikowane zadanie. Piece do sauny mogą być elektryczne lub opalane drewnem. I mimo że piece elektryczne nie mogą być nazywane „tradycyjnymi”, są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, bowiem wystarczy ustawić je na konkretną temperaturę. Piece opalane drewnem wymagają więcej zachodu i dobrze zaprojektowanej wentylacji.  

Na koniec zostały detale – niby nic wielkiego, ale niezbędne w obiekcie, jakim jest sauna ogrodowa. Jak zrobić idealny nastrój do korzystania z niej? Termometr, wiadro na wodę, chochle do polewania kamieni wodą, podgłówki na ławki… Warto je mieć, bo dzięki nim sesje w saunie będą naprawdę świetnym relaksem.  

Jak widzisz, samodzielna budowa sauny ogrodowej to nic trudnego. Wystarczy zapał, projekt i trochę wysiłku, by posiadać w swoim ogrodzie tę wyjątkową atrakcję.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

szpadel ogrodowy z trzonem 115 cm

szpadel ogrodowy z trzonem 115 cm

67,99 zł brutto339.95 pkt.
szpadel stalowy z trzonem 120 cm

szpadel stalowy z trzonem 120 cm

89,99 zł brutto449.95 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 604 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-14
Szybko dostawa
2024-09-09
Produkt ok, ale nie jest to pistolet przystosowany do grubego węża, tylko posiadający w zestawie przejściówkę.
pixel