Pędzle
( liczba produktów: 62 )Pędzle są podstawowymi akcesoriami malarskimi stosowanymi przy wykończeniu wnętrz, a także podczas wykonywania prac na zewnątrz. Używa się ich do nakładania gruntów, farb, lakierów czy impregnatów. W zależności od ich przeznaczenia różnią się rozmiarami, budową i włosiem. Każdy pędzel składa się ze szczeciny w wiązce, trzonka oraz skuwki (mocowania). Szczecinę wykonuje się z sierści zwierząt, naturalnego włosia, włókien roślinnych lub syntetycznych. Trzonek o ergonomicznym kształcie jest zazwyczaj drewniany lub z tworzywa sztucznego. Skuwka mocuje szczecinę na trzonku i zazwyczaj jest metalowa. Pędzle do nakładania impregnatów i bejc stosuje się skuwki miedzianie bądź z tworzyw sztucznych, co zapobiega wystąpieniu reakcji chemicznej między skuwką, a nakładanym środkiem.
Zestaw pędzli artystycznych malarskich płaskich do farb lakierów 9 szt.
Pędzel angielski malarski pędzle farb lakierów 90 mm - zestaw 50 szt.
- 1
- 2
ZASTOSOWANIE PĘDZLA
Pędzle do malowania wykorzystywane są przede wszystkim do nakładania farby na ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Można także pomalować nimi kaloryfery, rury, okucia, listwy, drewniane elementy, a także wykonać precyzyjne prace wykończeniowe. Najpopularniejszym rodzajem pędzli jest pędzel płaski, nazywany także pędzlem angielskim. Świetnie sprawdzają się malowaniu dużych powierzchni. Do malowania kaloryferów sprawdzi się pędzel kaloryferowy zwany kątowym lub krzywakiem. Idealnie sprawdza się podczas malowania grzejników i rur, czyli miejsc często wąskich, do których ciężko się dostać. Ten rodzaj pędzla ma zakrzywioną przy skuwce rączkę, skąd też nazwa kątowy. Jest pędzlem płaskim, ale dosyć wąskim, przez co można wykonać nim także precyzyjne prace malarskie, np. w narożnikach pokojów.
Pędzel do lazury to zazwyczaj pędzel płaski, którego szczecina stanowi połączenie włosia naturalnego i syntetycznego. Jednak podczas nakładania większości lazur czy lakierobejc można spokojnie wykorzystać pędzle wykonane w całości z jednego rodzaju włosia. W przypadku nakładania impregnatów i bejc lepszym wyborem będzie szczecina wyłącznie z włosia syntetycznego.
Podczas wybierania pędzla istotną rolę może odegrać także rodzaj preparatu, którego będziemy używali. Do farb lateksowych wodorozcieńczalnych oraz lakierów na bazie wodnej warto wybrać pędzle z syntetyczną szczeciną. Natomiast pędzle do farb akrylowych wodnych powinny choć w połowie składać się z włosia sztucznego - ograniczy to wchłanianie specyfiku w szczecinę. Farby i lakiery rozpuszczalnikowe nałożyć można pędzlem z włosiem naturalnym.
KONSERWACJA I UŻYTKOWANIE PĘDZLI
Aby pędzle służyły długo i skutecznie sprawdzały się podczas malowania, należy o nie odpowiednio dbać. Dotyczy to zwłaszcza pędzli z naturalną szczeciną, które trzeba przygotować już przed pierwszym użyciem - sparzyć wrzątkiem. Przed rozpoczęciem malowania zaleca się nałożenie nim np. gruntu lub go zwilżyć i delikatnie popracować na innej powierzchni. Dzięki temu zabiegowi słabsze włosie zostanie usunięte ze szczeciny i nie osadzi się na świeżo pomalowanej ścianie. Pędzel z naturalnym włosiem powinien zostać zmoczony przed każdym użyciem, zmniejszy to stopień wchłaniania farby w szczecinę. Pędzle malarskie ze sztucznym włosiem mogą być natomiast używane bez wcześniejszego przygotowania do pracy.
Podczas malowania pędzel należy zanurzać w farbie na około 1/3 długości włosia, by uzyskać odpowiedni efekt nałożenia farby czy innego preparatu na powierzchnię. Po każdym malowaniu obowiązkowe jest dokładne wyczyszczenie pędzla. W przypadku środków wodorozcieńczalnych wystarczy użyć do tego ciepłej wody. Inne rodzaje farb, lakierobejc i impregnatów należy zmyć rozcieńczalnikiem wskazanym przez producenta w/w środka. Po zmyciu pozostałości pędzel należy przemyć ciepłą wodą i suszyć w pozycji wiszącej włosiem do dołu.